Daj wytchnienie szyi

Jak prawidłowo dbać o ten odcinek kręgosłupa, by pożegnać kłopoty?

Rozluźniaj mięśnie szyi: dłonie z wyprostowanymi palcami przyłóż z tyłu do szyi. Lekko uciskaj szyję przez 10 sekund
Rozluźniaj mięśnie szyi: dłonie z wyprostowanymi palcami przyłóż z tyłu do szyi. Lekko uciskaj szyję przez 10 sekund123RF/PICSEL

Kręgosłup w odcinku szyjnym jest niezwykle ruchomy - to niezbędne do utrzymania głowy w prawidłowej, ciągle zmieniającej się pozycji. Z tego też powodu ta właśnie część kręgosłupa jest szczególnie narażona na przeciążenia. Objawiają się one przede wszystkim silnym bólem, a spowodowane są najczęściej dużym wysiłkiem.

Zwyrodnienia. Podczas jednostajnego wysiłku, takiego jak szycie czy praca przy komputerze, pracują tylko wybrane grupy mięśniowe. Pracują jednak przez cały czas i to bardzo ciężko. Nie czujemy tego, ponieważ skupienie i zaangażowanie sprawia, że nie zwracamy na to uwagi. Ale taki wysiłek powoduje, że pojawia się niedokrwienie tkanek, zaburzenie odżywiania stawów i wcześniejsze ich zużywanie się.

W ten sposób powstają zmiany zwyrodnieniowe. Kości ulegają przebudowie (pojawiają się na nich zniekształcenia), inaczej zaczynają działać stawy, przez co jeszcze szybciej postępuje choroba zwyrodnieniowa odcinka szyjnego kręgosłupa.

Bóle głowy. Skutkiem zmian mogą być bóle głowy, które pojawiają się z tyłu czaszki, w tzw. części potylicznej. Przypisywane są mylnie wysokiemu ciśnieniu krwi, bo najczęściej są skutkiem zmian w kręgosłupie szyjnym. Jak odróżnić oba rodzaje? Ból pochodzący od kręgosłupa szyjnego nasila się przy odchyleniu głowy - w przód lub do tyłu.

Jeszcze trudniej postawić diagnozę, gdy występują bóle twarzy i drętwienie skóry (objawy charakterystyczne dla zapalenia nerwu trójdzielnego). Dlatego zanim zostanie znaleziona prawdziwa przyczyna dolegliwości, czyli zwyrodnienie lub przeciążenie szyjnego kręgosłupa, leczone bywają zatoki, migreny, a nawet serce.

Przeciążenie mięśni - kręcz. Ból w odcinku szyjnym (tzw. kręcz) może być spowodowany przeciążeniem mięśni szyi, np. podczas długiej jazdy czy silnego stresu. Wówczas głowa zostaje unieruchomiona w nienaturalnej pozycji (takiej, w której mięśnie będą jak najmniej obciążone). Tak sposób organizm broni się przed bólem wywołanym drażnieniem włókien nerwowych. 

Pomoże wtedy ciepły okład na cały kark lub masaż maścią przeciwbólową. Dobrze mieć do spania profilowaną poduszkę podtrzymującą szyję.  

Jeśli po 3 dniach nie nastąpi poprawa, trzeba wybrać się do lekarza. Być może potrzebne będą silniejsze leki, także te zmniejszające napięcie mięśni.

Dobre nawyki

Gdy długo pracujesz przy komputerze - rób przerwy co 30 minut, aby zmienić pozycję. Wstań, załóż ręce za głowę, następnie za plecy, skręć ciało w prawo i lewo. Głęboko oddychaj. Siedząc przy biurku, nie garb się.

Monitor komputera umieść na wprost, na wysokości oczu, by nie patrzeć w bok, nie pochylać się, nie patrzeć do góry - tak nie obciążysz mięśni szyi, ramion. 

Posiłki jadaj wygodnie, przy stole, a nie przy niskiej ławie, aby dodatkowo nie obciążać odcinka szyjnego, schylając się podczas jedzenia.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas