Reklama

Detoks sokowy: Czy jest bezpieczny?

Coraz większą popularnością cieszą się detoksy sokowe, które mają zapewnić oczyszczenie organizmu z toksyn. Czy naprawdę spełniają swoje zadanie i są bezpieczne dla zdrowia?

Czym jest detoks sokowy?

Detoks sokowy ma na celu oczyścić organizm z toksyn. Zaleca się przeprowadzenie go wczesną wiosną za pomocą soków owocowych i warzywnych. Idealną porą roku jest jednak lato, które zapewnia dostęp do owoców i warzyw sezonowych. Zawarte w nich substancje odżywcze mają wyeliminować toksyny, a także wpłynąć na stan cery i paznokci.

Główna zasada detoksu zakłada, że każdy posiłek w ciągu dnia jest zastępowany sokiem. Zaleca się, by dzień zacząć od wody z cytryną. Natomiast I i II  śniadanie zamienić na sok owocowy. Trzy kolejne posiłki powinny stanowić soki z warzyw, które można również spożywać na ciepło z dodatkiem ulubionych ziół. Na wieczór idealnie sprawdzą się napary ziołowe. Warto też pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody, która jest niezbędna nie tylko podczas detoksu sokowego. Należy jednak wyeliminować kawę, herbatę oraz alkohol. 

Reklama

Jak przejść na dietę sokową?

Najważniejsze, by detoks sokowy nie został wprowadzony gwałtownie. Należy się wcześniej do niego przygotować. Z tygodniowym wyprzedzeniem warto przyzwyczajać organizm do nadchodzącej zmiany w odżywianiu. Najlepiej już wtedy zrezygnować ze słodyczy, fast foodów i przetworzonej żywności, a każdy posiłek powinien składać się z dużej ilości warzyw i owoców oraz niewielkiej ilości ryb, chudego mięsa i nabiału.

Podobnie jest w przypadku zakończenia detoksu. Istotne jest stopniowe wprowadzanie do diety innych produktów. Najlepiej zacząć od jedzenia warzyw i owoców, a w kolejnych dniach dodawać nabiał, mięso oraz kasze. 

Czy detoks sokowy jest bezpieczny dla zdrowia?

Stosowanie detoksu sokowego tylko przez jeden dzień wymaga wielu wyrzeczeń i wiąże się z determinacją. To pozwala walczyć z niekorzystnymi dla zdrowia nawykami żywieniowymi. Wiele osób uważa, że detoks sokowy nie jest konieczny z tego względu, że organizm sam potrafi oczyszczać się z toksyn. Mimo to przejście na dwudniowy detoks sokowy nie odbije się niekorzystnie na zdrowiu. Jednak spożywanie tylko soków przez dłuższy czas może prowadzić do osłabienia organizmu, zwolnienia przemiany materii, a nawet zaburzeń hormonalnych. Dodatkowo utrata wagi nie będzie odzwierciedlać utraty tkanki tłuszczowej tylko masy mięśniowej.

Detoks sokowy zdecydowanie jest odradzany kobietom w ciąży oraz osobom stosującym różnego rodzaju leki. Mimo braku przeciwwskazań organizm może na niego źle zareagować. Istnieją przypadki osób, które stosując detoks sokowy, są pełne energii i sił od działania. Niestety zdarza się też tak, że dieta sokowa wiąże się z rozdrażnieniem, zmęczeniem oraz uporczywymi napadami głodu. Istotne jest, by obserwować organizm i zdecydować o przerwaniu detoksu w momencie złego samopoczucia.

Dieta sokowa to także czas, w którym należy zrezygnować z ciężkich treningów, a najlepszym rozwiązaniem będą spacery lub rozciąganie. 

Wbrew pozorom dieta sokowa nie jest łatwa. Spożywanie tylko soków owocowych lub warzywnych wymaga silnej woli. Chociaż detoks sokowy ma za zadanie oczyścić organizm, może go również osłabić. 

Zobacz także:

Tak wygląda ciało Anny Lewandowskiej. "Cellulit, rozciągnięta skóra na brzuchu"

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama