Reklama

Reklama

Dla kogo truskawki

​Regulują poziom cukru, dbają o serce, wspierają odchudzanie, zapobiegają obrzękom, koją nerwy... Tak działają truskawki.

Owoce te są bardzo nietrwałe, szybko tracą jędrność, smak, a także cenne witaminy. W lodówce można je przechowywać wyłącznie nieumyte. Woda, zwłaszcza długie moczenie, powoduje, że truskawki stają się miękkie i gąbczaste. Nie należy ich także trzymać w plastikowych woreczkach albo zamkniętych pojemnikach. Świeże, nieumyte, nieuszkodzone truskawki można ułożyć w płaskim pojemniku i przechowywać na górnej półce w lodówce. Następnie należy je wyjąć przynajmniej pół godziny przed podaniem, bo  niska temperatura osłabia ich aromat i smak. Truskawki najlepiej umyć tuż przed spożyciem, a szypułki usunąć po umyciu, tuż przed podaniem. 

Reklama

Dojrzałe, świeże, nieuszkodzone i osuszone owoce można także zamrozić i przechowywać nawet kilka miesięcy. W takiej formie nie tracą witamin i prozdrowotnych przeciwutleniaczy. Świeże i mrożone truskawki warto polecić każdemu, od juniora do seniora. Spożywane regularnie mogą wspomagać leczenie wielu dolegliwości: truskawki to przebogata skarbnica witamin i minerałów. Jednak nie wszyscy mogą się nimi cieszyć i jeść je do woli. Kto powinien uważać, spożywać ich niewiele lub zrezygnować całkowicie?

Serce jak dzwon

Zawarte w truskawkach przeciwutleniacze i błonnik pomogą obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) oraz trójglicerydów, zmniejszając ryzyko miażdżycy. Czerwone owoce powinny na stałe zagościć w menu nadciśnieniowców. Zawierają bowiem substancje obniżające ciśnienie tętnicze krwi. 

Cukier w ryzach

Truskawki mogą być ważnym składnikiem diety diabetyków. Mają bowiem niski indeks glikemiczny (IG 25), a więc po zjedzeniu nie podnoszą gwałtownie poziomu glukozy we krwi, co pomaga utrzymać cukier w ryzach. Naukowcy twierdzą, że jedzenie tych owoców pomaga też zapobiegać powikłaniom cukrzycy. Zawierają bowiem substancje, które zmniejszają ryzyko nefropatii (problemy z nerkami) czy retinopatii cukrzycowej (kłopoty ze wzrokiem). Warto jeść 30-40 truskawek dziennie. 

Na obrzęki

Owoce działają moczopędnie usprawniając wydalanie wody. Mają sporo potasu, ten zaś jest "przeciwnikiem" sodu, który zatrzymuje wodę w tkankach. Dlatego, gdy jesteś napuchnięta, jedz truskawki do woli, by wspomóc pracę nerek.

Dla nerwusów

Zawierają sporo magnezu wspomagającego pracę mózgu, poprawiają pamięć, koncentrację, a nawet zapobiegają depresji. Truskawki dadzą nam także fosfor i wapń, które wspomagają układ mięśniowy i kostny. 

Gdy bolą jelita

Choć truskawki wspomagają układ pokarmowy zapobiegając zaparciom, nie są wskazane przy biegunkach, silnych wzdęciach i bólach brzucha. Ostrożnie do truskawek powinny też podchodzić osoby cierpiące na refluks, zgagę, wrzody oraz marskość wątroby. 

Przy alergii

Zawarty w truskawkach kwas salicylowy może wywołać uczulenie. Po ich zjedzeniu może pojawić się mrowienie lub swędzenie w jamie ustnej, obrzęk ust, języka, gardła i twarzy. U niektórych osób występuje biegunka, bóle brzucha, wysypka i swędzenie skóry na całym ciele. W takim przypadku należy całkowicie wyeliminować truskawki z diety. Zdarza się, że alergia na ten owoc znika po kilku latach. Warto pamiętać, że truskawki do diety dziecka można wprowadzić dopiero po skończonym 10. miesiącu życia.

Zobacz także:

Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy