Dlaczego wciąż tak mało wiemy o autyzmie?

Nasze społeczeństwo wyraża wysokie poparcie dla osób z autyzmem – większość Polaków nie miałaby najmniejszego problemu z zaakceptowaniem osoby autystycznej jako współtowarzysza zabaw własnego dziecka, sąsiada lub współpracownika. Z drugiej strony prawo do małżeństwa oraz posiadania dzieci budzi wśród Polaków kontrowersje. Dlaczego tak się dzieje?

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Światowy Dzień Świadomości Autyzmumateriały prasowe

Odpowiedzią na to i wiele innych pytań ma być "Ogólnopolskie Badanie Świadomości Autyzmu" Fundacji JiM, w ramach rozpoczynającej się akcji Polska Na Niebiesko.  

Raport przygotowany przez Fundację JiM, na podstawie badań przeprowadzonych przez Maison & Partners w grudniu 2017 r., to pierwsze tak obszerne badanie w Polsce, poruszające tematykę autyzmu. Wyniki wskazują, że aż 95 proc. spośród badanych nie potrafi wyjaśnić czym on właściwie jest, a ponad połowa respondentów (54 proc.) czerpie wiedzę o autyzmie z filmów i seriali. Jak się okazuje, nasze przekonanie o byciu doinformowanym przegrywa w zetknięciu z rzeczywistością. Polacy nie są świadomi częstotliwości występowania autyzmu.

Tylko 10 proc. badanych wskazało właściwą odpowiedź, reszta była przekonana, iż występuje rzadziej niż ma to miejsce w rzeczywistości. Problemem było też zdefiniowanie przyczyn występowania autyzmu - aż 74 proc. badanych nie wiedziało bądź wskazało nieprawidłową odpowiedź. 70 proc. ma błędne przeświadczenie o otoczeniu jakie osoby  z autyzmem preferują, a 44 proc. kojarzy autyzm z występowaniem ponadprzeciętnych umiejętności częściej niż faktycznie ma to miejsce. Elementem badania realizowanego przez Fundację JiM był test wiedzy nt. autyzmu.

Niestety, żaden z respondentów nie udzielił wszystkich prawidłowych odpowiedzi, a co drugi badany (48 proc.) nie odpowiedział poprawnie nawet na połowę. Płytka i pozorna świadomość autyzmu powoduje błędne przeświadczenie o tym czym właściwie jest autyzm. Respondenci przypisywali autystom cechy głównie negatywne. Najczęściej te związane z trudnościami w nawiązywaniu kontaktów z innymi (aż 59 proc.!), problemami z komunikacją, z wycofaniem czy agresją.   Badani nie mają wątpliwości co do praw, które powinny przysługiwać osobom z autyzmem.

64 proc. - 66 proc. uważa, że powinni mieć możliwość pracy, edukacji specjalnej lub takiej z osobami zdrowymi, według uznania. Jednak 2/3 badanych nie wierzy, że dzieci autystyczne są w stanie poradzić sobie w "zwyczajnej" szkole. Prawdopodobnie, kierowane jest to myśleniem o nich jako o osobach aspołecznych. Niepokojące jest to, że ponad 10 proc. myśli, że autyzm może zostać nabyty przez złe wychowanie bądź szczepienie dzieci. Negatywnie odbierane jest również zakładanie rodzin przez osoby z autyzmem - tylko 52 proc. respondentów uważa, że osoby z autyzmem powinni mieć prawo do zawierania małżeństw, a jeszcze mniej (38 proc.) do posiadania dzieci.  

Pozytywnym znakiem jest chęć ludzi do pomocy charytatywnej osobom z autyzmem, szczególnie dzieciom. Aż 70 proc. wyraziło chęć przeznaczenia 1 proc. podatku na działania tego typu fundacji. Fundacja JiM rozpoczęła kolejną kampanię "Polska Na Niebiesko", organizowaną z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W okolicach tego święta organizacja podejmuje szereg działań prowadzących do poprawy jakości życia osób z autyzmem oraz budowania świadomości na temat tego zaburzenia.  Więcej informacji oraz raport do pobrania znaleźć można na stronie www.polskananiebieskopl.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas