Reklama

Reklama

Domowa gimnastyka pomoże na ból krzyża

​Przyczyną bólu krzyża, czyli kręgosłupa lędźwiowego, może być przeciążenie, np. podczas sprzątania lub odwrotnie - zbyt długie siedzenie na krześle.


Ćwiczeniami możesz ból uśmierzyć, a wzmacniając mięśnie brzucha (ćwicz 3 razy w tygodniu) - zapobiec mu w przyszłości.

By złagodzić ból

Połóż się na macie na plecach z lekko ugiętymi kolanami. Rozluźnij podudzia. Połóż jedną dłoń na udzie (np. lewą na lewym udzie), drugą wyciągnij w bok. Powoli przechyl nogi na bok, opierając je na lewej dłoni (nie odrywaj łopatek i ręki od maty). Przechylaj nogi, dopóki nie poczujesz przyjemnego ciągnięcia w "krzyżu" (ale nie ból!). Oddychaj spokojnie, wytrzymaj przez 10 sekund i zmień stronę. Ćwiczenie wykonuj powoli i dokładnie po 5-8 razy na jedną stronę.

Reklama

By wzmocnić mięśnie brzucha

Oprzyj łokcie i przedramiona na piłce gimnastycznej. Stopy oprzyj na podłodze, tułów ustaw w jednej linii (głowa, kręgosłup i nogi tworzą idealnie prostą linię). W tej pozycji zacznij łokciami wykonywać okrężne ruchy na piłce - kilka razy w jedną, kilka razy w drugą stronę. Jednocześnie balansuj ciałem, aby nie stracić równowagi. Pamiętaj o napięciu mięśni brzucha i prostych plecach. Powtórz 20 razy (po 10 okrężnych ruchów na każdą stronę).

Zobacz także:

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy