Domowe sposoby na przeziębienie
Boli cię gardło, masz katar i kaszel, jesteś rozbita i osłabiona? Zapewne dopadło cię przeziębienie. Spróbuj poradzić sobie sama.
Pierwsze objawy choroby pojawiają się po dobie lub dwóch od chwili złapania wirusa. Do zakażenia dochodzi najczęściej w czasie kontaktu z chorym, który kaszląc lub kichając rozpyla kropelki wydzieliny dróg oddechowych, zawierające wirusy.
Ale niektóre z nich mogą też przez kilka godzin przetrwać np. na klamkach, słuchawkach telefonów czy poręczach. Gdy dotkniemy zakażonych miejsc, przenosimy wirusy na siebie i przeziębienie gotowe. Dlatego tak ważna jest higiena.
Czym się objawia?
Choroba rozpoczyna się zazwyczaj zmęczeniem, dreszczami i bólem głowy. Po kilku godzinach pojawia się katar i kichanie. Wydzielina z nosa powoli zmienia kolor z białego na żółty lub zielony i nie jest to nic groźnego. Z wodnistej staje się gęsta. Możesz mieć również niewielką gorączkę lub stan podgorączkowy, czyli temperaturę ciała powyżej 37,1 st. C.
Na rozgrzewkę
Gdy czujesz, że coś cię "łapie", jak najszybciej wypij herbatę z cytryną. Jeszcze lepsze efekty przyniesie gorący napar cynamonowo- goździkowy. Zetrzyj na tarce kawałek imbiru, dodaj 4 goździki i kawałek cynamonu (ok. 3 cm). Zalej 1/2 litra wody i gotuj pod przykryciem ok. 15 minut. Przecedź. Zawsze niezawodny jest sok malinowy albo "babciny" rosół z kury.
Odpoczywaj!
Objawy przeziębienia utrzymują się przez około 7 dni. Zwykle po 3-4 dniach osiągają największe nasilenie, a potem stopniowo ustępują. Nie musisz leżeć w łóżku, ale powinnaś zwolnić tempo. O skutecznych sposobach na pozbycie się przeziębienia czytaj w ramkach na górze.
Naturalne sposoby walki
Ból gardła
Płukanki. Zmniejszą przekrwienie śluzówki. Garść szałwii, nagietka lub rumianku parz 20 minut pod przykryciem. Odcedź i płucz gardło kilka razy dziennie.
Okłady. Medycyna ludowa radzi owijać szyję liśćmi kapusty. Lekko je rozbij, połóż na szyję i owiń szalikiem. Zdejmij po 20 minutach.
Kaszel suchy
Napój z miodem. Najlepszy jest lipowy. Łyżkę miodu rozpuść w szklance ciepłej wody. Szybciej pozbędziesz się kaszlu, gdy do dwóch łyżek miodu dodasz łyżeczkę sproszkowanego anyżu.
Syrop z cebuli. Dwie cebule drobno pokrój, zasyp cukrem i odstaw na 6-10 godzin. Zlej syrop. Pij po łyżce kilka razy w ciągu dnia, ale nie po godz. 18, bo cebula bardzo utrudnia zasypianie.
Kaszel mokry
Syrop z czosnku i cytryny. Zmiażdż kilka ząbków czosnku i zmieszaj z sokiem z dwóch cytryn. Dodaj tyle miodu, ile dałaś cytryny. Możesz wsypać szczyptę pieprzu cayenne. Przelej do ciemnego naczynia i odstaw do lodówki. Jeśli syrop będziesz podawać dziecku, możesz przechowywać go w pokojowej temperaturze. Pij 3 razy dziennie po łyżeczce.
Katar
Inhalacje. Do miski wsyp garść rumianku, zalej gorącą wodą. Na głowę narzuć ręcznik, nachyl się nad miską i kilka minut wdychaj parę nosem i ustami.
Aromatyczne chusteczki. Zmieszaj po trzy krople olejków: miętowego, eukaliptusowego i goździkowego. Mieszanką nasącz chusteczkę. Co pewien czas przykładaj ją do nosa i wdychaj zapach. Na noc skrop olejkami poduszkę lub piżamę.