Domowe sposoby na "suche oko"

​Zespół suchego oka to grupa schorzeń, w przebiegu których dochodzi do nieprawidłowego nawilżenia powierzchni oczu.

Postaraj się ograniczyć korzystanie z komputera i smartfona
Postaraj się ograniczyć korzystanie z komputera i smartfona123RF/PICSEL

Leczony jest objawowo: przez dostarczanie oczom sztucznych łez (z apteki), leków łagodzących stan zapalny w kroplach (kortykosteroidy, cyklosporyna A), zamknięcie punktów łzowych zatyczkami, koagulacją termiczną lub laserową.

Co jeszcze pomoże? 

Higiena oczu. Unikaj sytuacji zwiększających parowanie filmu łzowego: palenia tytoniu, dymu, silnego wiatru, zimnego i suchego powietrza, klimatyzacji. Zapewniaj oczom odpoczynek od ekranu telewizora i komputera. Jeśli pracujesz z monitorem, ustaw go 10-20 stopni poniżej poziomu oczu i pamiętaj o częstym mruganiu.

Kompresy ziołowe. Złagodzą obrzęki i pieczenie oczu. W szklance wrzątku zaparz 2 torebki czarnej herbaty. Gdy nieco przestygnie, przyłóż je na powieki na 20 minut. Tak samo podziała napar z rumianku, nagietka i świetlika (2 łyżki na 1/4 l), którym nasączysz płatki kosmetyczne.

Kompresy z ogórka. Umieść na powiekach na 20 minut dwa plasterki świeżego ogórka. Działają kojąco, nawilżająco i przeciwzapalnie.

Kompres z kwasu bornego. Lekko podgrzej 3-proc. roztwór kwasu bornego (z apteki). Zwilż waciki, połóż na oczy na 15 minut. Po zdjęciu kompresów, osusz powieki chusteczką. Sól fizjologiczna. Gdy czujesz dyskomfort, zapuszczaj ją do worka spojówkowego nawet kilka razy dziennie. Pamiętaj, by nie dotykać przy tym powiek końcówką aplikatora. Po zakropleniu pomrugaj oczami, by rozprowadzić płyn po ich powierzchni.

Nawilżanie od wewnątrz. ZSO może powodować złe nawodnienie organizmu. Przyjmuj 2,5 l płynów dziennie. Najlepiej wody mineralnej.

Masaż gruczołów Meiboma. Te gruczoły na brzegu powiek wydzielają meibum - tłustą warstwę, która pokrywa oczy, aby zmniejszyć ich parowanie. Jeśli ZSO wynika z ich zablokowania, w upłynnieniu wydzieliny pomoże codzienny kilkuminutowy masaż powiek opuszkami palców. Przeprowadza się go zawsze w kierunku ujścia gruczołów w krawędzi powieki: w powiece górnej z góry do dołu, a w dolnej - z dołu ku górze.

Dieta. Spożywaj produkty bogate w kwasy omega-3: tłuste ryby morskie (2 x w tygodniu), orzechy (raz dziennie kilka sztuk), oliwę, siemię lniane i olej lniany (jak najczęściej).

Zobacz także:

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas