Dotkliwy ból szyi
Zimą wystarczy chwila nieuwagi – rozluźnienie szalika, czy zdjęcie czapki – by rozwinął się stan zapalny, który spowoduje uciążliwą sztywność karku.
Nie możesz ruszyć głową! Strasznie boli szyja? Za szybko się odwróciłaś. Najczęściej tak to się zaczyna.
Co na to lekarz lekarz?
Nie próbować na siłę przełamać oporu, jaki stawia ból, i przekręcić głowy. Starać się zminimalizować poruszanie nią.
Stosować ciepłe okłady borowinowe lub żelowe (można je kupić w aptece).
Robić kompresy z ziaren białej gorczycy - wstawić je do piekarnika na 2-3 minuty, a potem przesypać do lnianego woreczka. Tak przygotowany gorący okład przyłożyć (najlepiej przed pójściem spać) do bolącej szyi i pozostawić na 30 minut - aż przestaniemy czuć ciepło.
Unikać przeciągów - najlepiej nawet w domu chodzić w golfie czy szaliku.
By zapobiec takim dolegliwościom w przyszłości, unikać gwałtownych zmian temperatur, zwłaszcza z wysokich na niskie.
Nie wychodzić na dwór z mokrymi ani z wilgotnymi włosami - myć głowę wieczorem, a nie rano przed pracą. W klimatyzowanych pomieszczeniach nie siedzieć pod nawiewem.
Co to jest przewianie?
Samo w sobie nie jest chorobą, ale może do niej prowadzić. Zimne powietrze powoduje, że organizm traci dużo ciepła, co osłabia odporność, a wtedy drobnoustroje szybciej się namnażają.
Przewianie może dotyczyć nie tylko szyi, ale także ucha, głowy (występują ostre bóle, problemy z koncentracją, pogorszenie samopoczucia), pleców (może dojść do zapalenia korzonków albo przeziębienia nerek).
Jeśli przewianiu towarzyszą objawy przeziębienia, należy wziąć rozgrzewającą kąpiel np. z dodatkiem olejku mięty pieprzowej, a potem nasmarować się maścią kamforową i porządnie wygrzać.
Zobacz także: