Fakty i mity o piciu wody

Wiemy, że jest niezbędna do życia, ale ile naprawdę powinniśmy jej pić? Jaką wybrać? Czy to prawda, że odchudza, ale nie wolno nią popijać posiłków? Rozwiejemy wszystkie twoje wątpliwości!

Pij cztery szklanki dziennie, a poprawisz swoje zdrowie.
Pij cztery szklanki dziennie, a poprawisz swoje zdrowie.123RF/PICSEL

FAKT: Powinno się wypić ok. 2-2,5 litra wody dziennie.

Zapotrzebowanie dobowe na wodę u dorosłego zdrowego człowieka wynosi około 0,04 g/ kg masy ciała, co stanowi blisko 4 proc. wagi. Na tę ilość składają się płyny ale i żywność stała, która również jest źródłem wody.

FAKT: Picie zbyt małej ilości wody obniża nastrój.

Woda jest ważna dla pracy mózgu, więc nawet lekkie odwodnienie ma niekorzystny wpływ na nastrój i zdolność koncentracji. Czujemy się zmęczeni, obniżają się sprawność poznawcza i czujność, pogarsza się też pamięć krótkotrwała i dokucza brak energii.

FAKT: Kiedy odczuwasz pragnienie, już jesteś odwodniona.

Tak, w około 2-3 procentach! Pij wodę małymi porcjami rozłożonymi w ciągu dnia, zanim poczujesz pragnienie.

MIT: Nie można pić wody podczas posiłku.

Można! Wbrew obiegowej opinii nie zaburza procesów trawiennych.

MIT: Woda gazowana jest niezdrowa.

Jest dobra, ale nie dla osób z problemami gastrycznymi, cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz małych dzieci.

MIT: Woda z kranu jest niebezpieczna.

Musi być bezpieczna! Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mogą się w niej znajdować związki zagrażające życiu.

FAKT: Picie wody odchudza.

Sama w sobie nie odchudza, ale redukuje głód, a pita do posiłku sprawia, że jemy mniejsze porcje. Sprawniej niż inne napoje przyspiesza utlenianie tłuszczów.

MIT: Picie wody nie pomaga w nawilżaniu skóry.

Woda nawadnia cały organizm, zatem skórę też.

MIT: Picie wody uśmierza ból.

Badania potwierdzają, że odwodnienie może powodować ból głowy. Picie działa więc profilaktycznie, ale nie łagodzi objawów bólowych spowodowanych innymi czynnikami niż odwodnienie.

Czy seniorzy są odwodnieni?

1. Po 50. roku życia zmniejsza się pragnienie

Jednak nie zmienia się zapotrzebowanie na wodę. Efekt? Objawy niedoboru to zaparcia, nieprzyjemny zapach z ust, migreny, zawroty głowy, omdlenia.

2. Niedobór wody może być niebezpieczny.

Zaburza pracę nerek, co prowadzi do zatrucia organizmu produktami przemiany materii. Powoduje schorzenia dróg moczowych, prowadzi do artretyzmu reumatycznego, powoduje zakłócenia krążenia krwi, migreny, podwyższenie ciśnienia krwi, a w konsekwencji przyczynia się do zawału serca.

3. Woda pomaga w rekonwalescencji.

Dzięki niej seniorzy szybciej wracają do sił po chorobach.

Czy dzieci szybciej tracą wodę?

1. Organizm dziecka traci więcej wody w bardzo krótkim czasie.

Dzieje się tak w sytuacjach, gdy maluszek został za ciepło ubrany, ma gorączkę, wymioty, biegunkę. Odwodnione dziecko początkowo jest osowiałe, ale jego stan szybko się pogarsza. Dlatego trzeba regularnie podawać mu coś do picia, a gdy jest osłabione i dużo śpi, należy je budzić.

2. Niemowlętom trzeba podawać wodę.

Do 4. miesiąca życia dzieci karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym nie trzeba dopajać. Po 5-6 miesiącu (gdy jedzą pokarmy stałe) można wprowadzić dobrej jakości wodę: (źródlana, niskozmineralizowana, niskosodowa, niesiarczkowa). Dla bezpieczeństwa należy ją przegotować.

Zupa krem z pieczarek po prowansalskuStyl.pl
Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas