Granaty na odchudzanie
Walczysz z nadwagą? W twoim menu powinny znaleźć się granaty.
Uprawiane były już 5 tys. lat temu. starożytni Grecy i Egipcjanie uważali drzewo granatu za święte, zaś w Chinach tradycyjna medycyna upatrywała w soku z tego owocu eliksiru długowieczności, nazywając go "skoncentrowanym życiem". Lekarze zajmujący się Aleksandrem Wielkim stosowali owoce granatu jako medykament. Owocami granatu zajadała się ponoć Kleopatra i być może to one właśnie stanowią tajemnicę jej urody.
Granat był także symbolem płodności, według greckiej mitologii na Cypr sprowadziła owoce bogini miłości Afrodyta. W czasach starożytnych Hipokrates używał ziaren owocu do leczenia bezpłodności. Dziś granat wykorzystuje się w hormonalnej terapii zastępczej podczas menopauzy - owoc zawierają tzw. estrony ( folikulinę). Ale sok z granatów dobroczynnie działa także na męski organizm, odkryto, że w pewnym stopniu przeciwdziała impotencji i rakowi prostaty. Dobroczynnie działa także na serce i układ krążenia a zawarte w owocach przeciwutleniacze redukują złogi cholesterolu.
Substancje w nich zawarte przyspieszają redukcję tkanki tłuszczowej, ponadto na długi czas zapewniają uczucie sytości. Inne zalety tych owoców są takie, że mają wpływ na sprawność umysłową, poprawiają zdolność koncentracji i zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.
Granatu wspomagają także odchudzanie, popijanie soku z tego owocu hamuje uczucie głodu. Naukowcy uważają, że uczucie sytości odczuwane po wypiciu soku przed posiłkiem to efekt działania dobroczynnych polifenoli.
W badaniach na myszach naukowcy zauważyli, że podawany zwierzętom systematycznie ekstrakt z liści granatu zmniejszał wewnątrzjelitowe wchłanianie tłuszczu, co może powodować jego trwałą redukcję.
Włącz do menu granaty, a pożegnasz infekcja - przekonują naukowcy. Granaty nie tylko bowiem zwalczają je, ale także chronią przed kolejnymi.