Herbaciana dieta cud
Herbata to nie tylko przyjemność picia, smak i aromat, ale i dobroczynny wpływ na nasz organizm.
Bardzo istotny jest tutaj również dobór gatunków, sposób i czas parzenia herbaty. Lata badań wykazały, iż zawarte w herbacie przeciwutleniacze obniżają poziom cholesterolu, wzmacniają układ krążenia, chronią przed niektórymi nowotworami, czy powstawaniem kamienia nazębnego. Herbata działa również pobudzająco, rozjaśnia umysł, zaś w odróżnieniu od kawy nie wywołuje w efekcie późniejszego stanu depresji.
Zdaniem niektórych naukowców, picie herbaty może wręcz... przedłużać życie. W regionie Japonii, w którym pije się przeważnie herbatę, występuje najmniej przypadków zachorowań na raka żołądka. Podczas badań u osób, które pijały pięć lub więcej filiżanek zielonej herbaty dziennie, zauważono, że aż o połowę obniżyło się ryzyko wystąpienia zawału.
Całkiem niedawno naukowcy z Australii ogłosili, że filiżanka herbaty może być skuteczną ochroną przed rakiem skóry. Wcześniejsze badania nad czarną herbatą wykazały jej skuteczność również w walce z niektórymi nowotworami, chorobami serca i wątroby.
Szczególne właściwości ma herbata Pu-Erh, pochodząca z Yunnan (prowincja Chin), uznawana za delikatną dawkę leku w codziennej diecie. Chińscy lekarze dostarczyli dowodów na fakt obniżania się poziomu cholesterolu w wyniku picia herbaty pu-erh (od wieków pija się ją tam zwłaszcza po obfitych posiłkach). Warto, by zainteresowały się nią także osoby na diecie. Herbata pu erh przyspiesza bowiem metabolizm, redukuje uczucie przesycenia, dzięki czemu powoduje spadek wagi.
Więcej w serwisie: