Herbata dobra na wszystko
Usuwa senność, zmęczenie, reguluje akcję serca i poprawia nastrój.
Według chińskich podań, herbatę zawdzięczamy cesarzowi Shen Neng potomkowi chińskiej księżniczki i niebiańskiego smoka. Pewnego razu cesarzowi gotującemu wodę wpadło do naczynia parę listków z krzewu rosnącego przy pałacu. Wieść o cudownym delikatnym smaku tak niechcący przyprawionej wody rozniosła się szybko i daleko.
W Indiach legenda mówi o pobożnym starcu, który odprawiając siedmioletnie medytacje, w ostatnim roku zaczął przeżuwać liście z pobliskiego krzewu. Ich orzeźwiający smak i aromat pozwoliły mu dotrwać do końca modłów.
Do Europy herbata trafiła w 1610 roku na pokładzie jednego z kliprów Holendersko-Wschodniej Kampanii Handlowej. Najpierw przywieziono ja do Niderlandów, potem na wyspy Fryzyjskie i do państw niemieckich, wreszcie zagościła na angielskim dworze królewskim. Już w 1670 roku pojawiła się w londyńskich kawiarniach, ale że obłożona wysokim podatkiem była bardzo droga (jej kilogram, w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze kosztował 4 tysiące złotych) nie zdobyła początkowo takiej popularności, jak tańsza i lepiej znana kawa.
Anglicy jednak szybko doszli do wniosku, że nie opłaca się sprowadzać drogich skrzyń z herbatą i zaczęli ją uprawiać w swoich zamorskich koloniach. Pierwsze plantacje herbaty pojawiły się w Indiach i na Cejlonie.
Herbatę klasyfikuje się w zależności od rejonu uprawy, wielkości i stopnia rozdrobnienia liści - są herbaty liściowe (Flowery), łamane (Broken), pocięte (Fanings) i pył herbaciany (Dust). Najwyższą jakość mają w kolejności herbaty uzyskane ze zbioru: najmłodszych listków (Tippy Orange Pekoe), pierwszych i drugich (Orange Pekoe) drugich i trzecich (Pekoe), z liści od pierwszego do szóstego (Pekoe Souchong), dalszych liści (Souchong).
Dzięki zawartym w nich alkaloidom, napar z liści herbaty działa pobudzająco na układ nerwowy. Usuwa senność i zmęczenie, pobudza akcję serca i wentylację płuc. Kofeina zawarta w naparze zwiększa wydzielanie neuroprzekaźników, co usprawnia procesy myślowe i poprawia nastrój. Herbata działa rozgrzewająco, stosuje się ją także przy zaburzeniach trawiennych.
W ostatnich latach zwraca się uwagę na przeciwutleniaczowe działanie herbacianej taniny oraz wpływ herbaty na obniżenie ilości cholesterolu w organizmie. Warto dodać, że najsilniejsze działanie przeciwutleniające ma herbata czerwona i zielona a słabsze czarna.
Duże zastosowanie ma herbata w aromaterapii, gdzie w połączeniu z suszonymi owocami wpływa kojąco na nerwy. Prawdziwą zaś skarbnicą uzdrawiających właściwości jest herbata zielona, która jak zgodnie twierdzą Chińczycy i Japończycy czyści krew, regeneruje mózg, przepędza smutki, a nawet dodaje odwagi. Poprawia też pamięć i ma działanie odtruwające.
Więcej porad: