Higiena intymna w zgodzie z naturą

​Niezwykłe wrażliwe miejsca intymne są jak barometr kondycji całego organizmu kobiety.

Ten problem dotyczy niemal każdej młodej kobiety
Ten problem dotyczy niemal każdej młodej kobiety123RF/PICSEL

O zdrowie miejsc intymnych dbaj zatem szczególnie troskliwie, by nie dopuścić do infekcji: myj 1-2 razy dziennie, a podczas miesiączki - częściej. Do higieny wybieraj bezzapachowe kosmetyki o odpowiednim pH z kwasem mlekowym. Na co dzień noś bieliznę z oddychających tkanin (np. bawełny). Do mycia miejsc intymnych nie używaj gąbki ani myjki, bo często są siedliskiem bakterii i grzybów.

Gdy czujesz niewielkie swędzenie, zrób płukankę ziołową, ale nie stosuj irygatorów (wypłukują także dobrą florę bakteryjną). Po stosunku płciowym zawsze opróżnij pęcherz, a jeśli w twoim życiu pojawił się nowy partner - stosuj prezerwatywy. W hotelu, nowym miejscu korzystaj z prysznica zamiast wanny. Twoja dieta powinna być bogata w fermentowane produkty mleczne, które dostarczą bakterii kwasu mlekowego.

Macierzanka

To ziele działa ściągająco i odkażająco. 200 g macierzanki zalej 3 l wrzątku i przykryj. Po 15 min dodaj do wanny wypełnionej wodą. Naparem płucz też miejsca intymne.

Nagietek

Napar z kwiatów nagietka działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo - przeciwzapalnie. Łyżkę kwiatów zalej szklanką wrzątku i odstaw do zaparzenia. Gdy napar ostygnie, dolej dwie szklanki przegotowanej wody i podmyj się. Stosuj 2-3 razy dziennie przez 2-3 dni.

Tego unikaj

Gdy narzekasz na częste infekcje intymne, wybierz kosmetyk do higieny o pH zbliżonym do naturalnego środowiska pochwy (3,5- 4,5). Unikaj dezodorantów intymnych, zwykłych i zasadowych mydeł, kosmetyków z SLS, parabenami i pochodnymi formaldehydu.

38/2016 Świat i Ludzie

Dynia w przyprawach indyjskichStyl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas