Jak bezpiecznie przechowywać leki

Aby pomagały, a nie szkodziły, musisz zapewnić im odpowiednie warunki przechowywania. Przez cały okres ważności nie mogą ani stracić ani też zmienić swoich właściwości. Oto kilka żelaznych zasad

Nie trzymaj leków w łazience. Wiele z nich jest wrażliwych na wilgoć i trzeba je przed nią chronić.
Nie trzymaj leków w łazience. Wiele z nich jest wrażliwych na wilgoć i trzeba je przed nią chronić.123RF/PICSEL

Przechowuj leki w opakowaniu firmowym, opatrzonym etykietą. Nie przelewaj ich ani nie przesypuj do butelek, pojemników po innych lekach czy środkach spożywczych. Nie trzymaj też leków luzem, np. ampułek związanych gumką recepturką.

Nie ucinaj fragmentów blistrów. Po pierwsze dlatego, że możesz naruszyć folię osłaniającą inne tabletki. Po drugie dlatego, że możesz obciąć wytłoczoną na blistrze datę ważności leku.

Nie mieszaj kilku leków w jednym opakowaniu. Może to stać się przyczyną tragicznej w skutkach pomyłki.

Nie trzymaj leków w łazience. Wiele z nich jest wrażliwych na wilgoć i trzeba je przed nią chronić. W opakowaniach leków najbardziej wrażliwych na ten czynnik umieszczany jest nawet specjalny pochłaniacz, najczęściej pod nakrętką. Nie wolno go usuwać. Pamiętaj, żeby szczelnie zamykać opakowania tabletek musujących, a jeśli znajdują się w blistrze, trzeba uważać, by przy wyjmowaniu nie naruszać sąsiednich.

Zachowaj ulotkę. Oczywiście do czasu skończenia opakowania danego leku. Dzięki temu na przykład zawsze będziesz mogła sprawdzić działanie niepożądane.

Zapewnij właściwą temperaturę

Leki przechowuj w takiej temperaturze, jaką zaleca producent. Szafka blisko kaloryfera lub w kuchni nie jest najlepszym miejscem dla domowej apteczki.

Leków, które trzeba trzymać w lodówce, nie umieszczaj na jej drzwiach. Trzymaj je na osobnej półce, tak by nie miały kontaktu z żywnością. Nie trzymaj ich też bezpośrednio pod zamrażalnikiem.

Zobacz również:

Renata Przemyk: Dojrzałam jako kobietaStyl.pl
Wspomóżmy Hanię
Wspomóżmy Hanięmateriały prasowe

Hania ma 17 miesięcy i SMA1 - rdzeniowy zanik mięśni. Innowacyjna terapia genowa kosztuje ponad 9 milionów złotych. Środki potrzebne są jak najszybciej, bo warunkiem przystąpienia do leczenia jest rozpoczęcie go przed ukończeniem drugiego roku życia. Niestety, w prowadzonej od sześciu miesięcy zbiórce, nadal brakuje ponad czterech milionów złotych. 

JEŚLI MOŻESZ, WESPRZYJ ZBIÓRKĘ: www.siepomaga.pl/haneczka 

Przeczytaj historię Hani: Bez terapii genowej Hania nie ma szans. Pomóż dokończyć zbiórkę

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas