Jak dbać o oczy podczas pandemii
Noszenie okularów to w obecnej sytuacji najlepsza metoda ochrony oczu i wzroku.
Poprzez oczy też można zarazić się koronawirusem. Gdy potrzemy oko ręką, którą wcześniej dotknęliśmy zakażonej powierzchni, wirus dostaje się kanałami łzowymi do nosa, a potem do naszego układu oddechowego.
Nie dotykaj oczu
To właśnie dlatego w czasie pandemii oczy powinniśmy chronić na równi z ustami i nosem.
Nie dotykajmy ich, nie pocierajmy - zwłaszcza gdy znajdujemy się w sklepie czy na ulicy. Często robimy to nieświadomie, tym bardziej w sytuacji stresu. Dokładnie myjmy i odkażajmy ręce, bo gdy jednak zdarzy się, że zawędrują w okolice oczu, prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa będzie znikome.
Oczy pocieramy również dlatego, że nas pieką i swędzą. Przyczyną jest najczęściej ich suchość, uczucie podrażnienia, piasku pod powieką. To częste dolegliwości u starszych osób, a ich występowaniu sprzyja obecna sytuacja, kiedy całe dnie musimy spędzać w domu. Mogą oznaczać zespół suchego oka - częsty zwłaszcza u kobiet po menopauzie, osób przyjmujących leki przeciw nadciśnieniu oraz palaczy tytoniu. Zaniedbanie tych objawów prowadzi niekiedy do powikłań, jak uszkodzenie czy zmętnienie rogówki.
Jak dbać o oczy, gdy całe dnie spędzamy w domu?
Nie przegrzewaj mieszkania. Temperatura nie powinna przekraczać 22°C. Wtedy zostanie zachowana optymalna wilgotność powietrza, czyli 40-60 proc. 2-3 razy dziennie porządnie przewietrz mieszkanie. Jeśli jest ciepło na dworze, pozostaw uchylone okno. Pamiętaj, że naturalnymi nawilżaczami są rośliny doniczkowe: paproć, difenbachia, fikus.
Zadbaj o dobre oświetlenie do czytania i podczas prac domowych. Światło powinno być na tyle jasne, byś czuła się komfortowo, nie może jednak świecić prosto w oczy.
Nie spędzaj całego dnia przed telewizorem. Nie oglądaj telewizji przy zgaszonym świetle - to męczy wzrok, który musi dostosowywać się do różnych natężeń światła padającego z ekranu. Włącz niezbyt silną lampkę.
Pij dużo płynów, najlepiej wody - odwodnienie może prowadzić do suchości oczu, przekrwienia spojówek oraz opuchlizny powiek. Na zmęczone oczy przykładaj okłady z ciepłego naparu świeżo zaparzonej herbaty, rumianku lub świetlika, trzymaj je przez 15 minut na zamkniętych powiekach.
Chodź w okularach
W ochronie oczu przed zanieczyszczeniami, w tym także wirusem wywołującym COVID-19, pomogą okulary korekcyjne: stanowią mechaniczną barierę ochronną dla oczu, pomagają zapanować nad odruchem pocierania i dotykania oczu, dobrze dobrane, są wsparciem dla kondycji wzroku i odporności oczu. Gdy nie nosisz okularów optycznych, wychodząc, zakładaj przeciwsłoneczne: im będą większe i bardziej przylegające do twarzy, tym lepiej cię ochronią, nie zakładaj okularów na głowę - jeśli wirus osiadł na twoich włosach, za chwilę ściągniesz go w okolice oczu.
Uwaga! Gdy wychodzisz z domu, najpierw załóż maskę i na nią okulary. W sytuacji epidemii niewskazane jest stosowanie soczewek. Gdy używasz okularów, łatwiej zachować higienę i ostrożność, bo zakładając je, nie dotykasz oczu. Jeżeli jednak z jakichś powodów nie możesz zrezygnować z soczewek: zachowaj najwyższą ostrożność: nie dotykaj ich nieumytymi rękami, nie kładź na przypadkowej powierzchni, noś soczewki jednodniowe, niewymagające dodatkowych zabiegów higienicznych.
Sytuacje szczególne
Jak kontynuować leczenie oczu w obecnej sytuacji?
Jeśli masz wyznaczony termin operacji oczu, dowiedz się, czy zabieg się odbędzie. Jeśli to możliwe (np. w przypadku operacji zaćmy), lepiej go przełożyć. Skontaktuj się (telefonicznie, a nie osobiście!) z placówką, w której ma się odbyć.
Jeśli musisz przyjmować krople do oczu na receptę (np. w przypadku leczenia jaskry), zadzwoń do przychodni, w której się leczysz i poproś o wystawienie e-recepty; kod do niej otrzymasz również przez telefon. W większości przychodni wizyty na czas pandemii zastąpione zostały telekonsultacjami. Te standardowe odbywają się tylko w nagłych przypadkach, gdy pacjent musi być bezpośrednio zbadany przez lekarza.
Jeśli miałaś w planach rutynową kontrolę wzroku i ewentualne dobranie nowych okularów, lepiej tę wizytę przełożyć.
Ważne! Zachowanie higieny w odniesieniu do oczu jest istotne nie tylko obecnie, w czasie pandemii, ale zawsze. Jej brak może być bowiem przyczyną wielu schorzeń wzroku, jak na przykład: wirusowe lub bakteryjne zapalenie spojówek, którym można się zarazić, przenosząc drobnoustroje, nużycowe zapalenie brzegów powiek.
***Zobacz także***