Reklama

Reklama

Jak dbać o oczy podczas pandemii

Noszenie okularów to w obecnej sytuacji najlepsza metoda ochrony oczu i wzroku.

Poprzez oczy też można  zarazić się koronawirusem. Gdy potrzemy oko ręką, którą wcześniej dotknęliśmy zakażonej powierzchni, wirus dostaje się kanałami  łzowymi do nosa, a potem do naszego układu oddechowego.

Nie dotykaj oczu

To właśnie dlatego w czasie pandemii oczy powinniśmy chronić na równi z ustami i nosem. 

Nie dotykajmy ich, nie pocierajmy - zwłaszcza  gdy znajdujemy się w sklepie czy na ulicy. Często robimy to nieświadomie, tym bardziej w sytuacji stresu. Dokładnie myjmy i odkażajmy ręce, bo gdy jednak zdarzy się, że zawędrują  w okolice oczu, prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa będzie znikome.

Reklama

Oczy pocieramy również dlatego, że nas pieką i swędzą. Przyczyną jest najczęściej ich suchość, uczucie podrażnienia, piasku pod powieką. To częste dolegliwości u starszych osób, a ich występowaniu sprzyja obecna sytuacja, kiedy całe dnie musimy spędzać w domu. Mogą oznaczać zespół suchego oka - częsty zwłaszcza u kobiet po menopauzie, osób przyjmujących leki przeciw nadciśnieniu oraz palaczy tytoniu. Zaniedbanie tych objawów prowadzi niekiedy do powikłań, jak uszkodzenie czy zmętnienie rogówki.

Jak dbać o oczy, gdy całe dnie spędzamy w domu?

Nie przegrzewaj mieszkania. Temperatura nie powinna przekraczać 22°C. Wtedy zostanie zachowana optymalna wilgotność powietrza, czyli 40-60 proc.  2-3 razy dziennie porządnie przewietrz mieszkanie. Jeśli jest ciepło na dworze, pozostaw uchylone okno. Pamiętaj, że naturalnymi nawilżaczami są rośliny doniczkowe: paproć, difenbachia, fikus.

Zadbaj o dobre oświetlenie do czytania i podczas prac domowych. Światło powinno być na tyle jasne, byś czuła się komfortowo, nie może jednak świecić prosto w oczy.

Nie spędzaj całego dnia przed telewizorem. Nie oglądaj telewizji przy zgaszonym świetle - to męczy wzrok, który musi dostosowywać się do różnych natężeń światła padającego z ekranu. Włącz niezbyt silną lampkę.

 Pij dużo płynów, najlepiej wody - odwodnienie może  prowadzić do suchości oczu,  przekrwienia spojówek oraz opuchlizny powiek. Na zmęczone oczy przykładaj okłady z ciepłego naparu świeżo zaparzonej herbaty, rumianku lub świetlika, trzymaj je przez 15 minut na zamkniętych powiekach.

Chodź w okularach

 W ochronie oczu przed  zanieczyszczeniami, w tym także wirusem wywołującym COVID-19, pomogą okulary korekcyjne: stanowią mechaniczną  barierę ochronną dla oczu, pomagają zapanować nad odruchem pocierania i dotykania oczu, dobrze dobrane, są wsparciem dla kondycji wzroku i odporności oczu. Gdy nie nosisz okularów optycznych, wychodząc, zakładaj przeciwsłoneczne: im będą większe i bardziej przylegające do twarzy, tym  lepiej cię ochronią, nie zakładaj okularów  na głowę - jeśli wirus osiadł  na twoich włosach, za chwilę ściągniesz go w okolice oczu.

Uwaga! Gdy wychodzisz  z domu, najpierw załóż  maskę i na nią okulary.  W sytuacji epidemii niewskazane jest stosowanie  soczewek. Gdy używasz okularów, łatwiej zachować higienę i ostrożność, bo zakładając je, nie dotykasz oczu.  Jeżeli jednak z jakichś  powodów nie możesz zrezygnować z soczewek:  zachowaj najwyższą ostrożność: nie dotykaj ich nieumytymi rękami, nie kładź na przypadkowej powierzchni, noś soczewki jednodniowe, niewymagające dodatkowych zabiegów higienicznych.

Sytuacje szczególne

Jak kontynuować leczenie oczu w obecnej sytuacji?

Jeśli masz wyznaczony termin operacji oczu,  dowiedz się, czy zabieg się  odbędzie. Jeśli to możliwe (np. w przypadku operacji  zaćmy), lepiej go przełożyć. Skontaktuj się (telefonicznie, a nie osobiście!) z placówką, w której ma się odbyć.

Jeśli musisz przyjmować krople do oczu na receptę (np. w przypadku leczenia  jaskry), zadzwoń do przychodni, w której się leczysz i poproś o wystawienie e-recepty; kod do niej otrzymasz również przez telefon. W większości przychodni wizyty na czas pandemii  zastąpione zostały telekonsultacjami. Te standardowe odbywają się tylko w nagłych przypadkach, gdy pacjent  musi być bezpośrednio zbadany przez lekarza. 

Jeśli miałaś w planach rutynową kontrolę wzroku i ewentualne dobranie  nowych okularów, lepiej tę wizytę przełożyć.

 Ważne!  Zachowanie higieny w odniesieniu do oczu jest istotne nie tylko obecnie, w czasie pandemii, ale zawsze. Jej brak może być bowiem przyczyną wielu schorzeń wzroku, jak na przykład: wirusowe lub bakteryjne zapalenie spojówek, którym można się zarazić, przenosząc drobnoustroje,  nużycowe zapalenie  brzegów powiek.
 

***Zobacz także***

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy