Jak oczyścić organizm na wiosnę
Koniec zimy to dobry moment, by zmienić swoje nawyki żywieniowe. Od razu poczujesz się lepiej i zyskasz więcej siły.
Chcesz się pozbyć chemii ze swojego organizmu? O tym, jak to się robi, opowiada Ewa Kurowska, dietetyk.
Skąd wiemy, że nasz organizm słabo sobie radzi z pozbywaniem się zanieczyszczeń?
Ewa Kurowska: - Często bardzo proste objawy, które ignorujemy, są oznaką, że nasz organizm nie radzi sobie z nadmiarem zanieczyszczeń, które docierają do niego wraz z pożywieniem, jak i powietrzem. Zaliczamy do nich: bóle głowy, zmęczenie, poszarzenie skóry, uwidocznienie zmarszczek, opuchnięcia...
Zatem musimy sobie pomóc. Czy oczyszczanie oznacza restrykcyjną dietę?
- Przyznam, że nie lubię określenia "oczyszczanie". Kojarzy się to z procesem, który ma początek i koniec, a faktem jest, że aby skutecznie "oczyścić" organizm, powinniśmy zmienić pewne nawyki.
Czyli, co musimy zrobić?
- Najlepsze dla nas w tej sytuacji, to: Ograniczenie lub wykluczenie mięsa i jego przetworów oraz tytoniu i alkoholu - chociaż na jakiś czas, np. 7-14 dni.
- Zjadanie 4 regularnych posiłków w ciągu dnia, bazujących na warzywach, owocach i pełnoziarnistych zbożach - kaszach, prawdziwym razowym pieczywie, strączkach, orzechach i nasionach. Zawarte w nich antyoksydanty oraz błonnik zapewnią prawidłową neutralizację wolnych rodników, usprawnią perystaltykę i będą doskonałą pożywką dla bakterii jelitowych, które mają znaczący wpływ na to, jak się czujemy.
- Wypijanie 2-3 litrów płynów dziennie - z tego co najmniej 1,5 l wody i do tego np. herbat ziołowych oraz zielonych, które zapewnią nam sprawną pracę nerek. To właśnie one w dużej części odpowiadają za odprowadzanie z organizmu zbędnych substancji.
- Poświęcenie co najmniej 30-45 minut dziennie na ruch. Aktywność fizyczna pobudza organizm i metabolizm do lepszej pracy, poprawia odżywienie i dotlenienie tkanek, a tym samym ułatwia usuwanie z nich zbędnych produktów przemiany materii.
Jak długo powinna trwać detoksykacja, by miała sens?
- Taki powyższy zestaw możemy bezpiecznie stosować nawet kilka tygodni. Minimum, abyśmy poczuli różnicę w samopoczuciu, to 7-10 dni. Potem można rozszerzyć dietę o produkty zwierzęce. Jednak warto nadal stosować pozostałe trzy zasady jako coś "na zawsze".
Czy istnieje błyskawiczny detoks?
- Zdecydowanie nie. Nie doprowadzamy swojego organizmu do stanu "zanieczyszczenia" w 2-3 dni, ale miesiącami i latami. Dlatego, aby zahamować czy odwrócić procesy, które w nim zaszły, potrzeba więcej czasu.
Jak często powinniśmy robić takie "porządki"?
- Idealnie byłoby w ogóle "nie bałaganić", ale wiemy, że to czasem trudne do zrealizowania. Jeśli ciężko nam na co dzień dbać o odpowiednią dietę i ruch, to wyznaczmy sobie np. 1 tydzień w miesiącu, kiedy przyłożymy się do tego. Oczywiście, jeżeli przez pozostałe 3 tygodnie będziemy żyć na fast foodach i w bezruchu, to ten jeden tydzień nas nie uratuje. Trzeba pewne zmiany wprowadzić na stałe do naszych nawyków.
Rozmawiała Ilona Zawistowska