Jak odzyskać głos po zapaleniu krtani

Nawilżanie gardła, oszczędzanie głosu i ogrzewanie szyi zmniejszą stan zapalny i przyspieszą powrót do zdrowia.

Trzy razy dziennie ssij dwa goździki powoli przez 5-7 minut. Działa  natychmiast
Trzy razy dziennie ssij dwa goździki powoli przez 5-7 minut. Działa natychmiast123RF/PICSEL

Towarzysząca tej chorobie chrypa może doprowadzić do krótkotrwałej, kilkudniowej utraty głosu (bezgłos). Co robić, aby wrócił on jak najszybciej?

Przy silnej chrypie

Unikaj mówienia szeptem. Wbrew pozorom jest to tak samo niekorzystne jak krzyk. Próbuj mówić normalnie, a przede wszystkim jak najmniej. W ten sposób najlepiej oszczędzisz głos.

3-4 razy dziennie stosuj sól emską. Dwie tabletki rozpuść w szklance ciepłej wody lub mleka. Napój pij powoli małymi łykami.

3-4 razy dziennie ssij dwa goździki. Rób to tak, jakbyś ssała landrynki, a więc powoli przez 5-7 minut. Sprawdzą się również dostępne w aptece pastylki do ssania z wyciągiem z porostu islandzkiego (np. Isla). Nawilżanie gardła, oszczędzanie głosu i ogrzewanie szyi zmniejszą stan zapalny i przyspieszą powrót do zdrowia.

Pij napar z podbiału. Łyżkę suszonych liści podbiału zalej szklanką wrzącej wody. Parz pod przykryciem ok. 10 minut. Wystudź napar i przecedź. Dodaj łyżeczkę miodu. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki.

Zrób inhalację parową. Do niewielkiej miski wlej wrzącą wodę. Dodaj 2-3 łyżki soli morskiej i wymieszaj, aby sól się rozpuściła. Nakryj głowę ręcznikiem i pochyl się nad miską w odległości 30-40 cm, zamknij oczy. Wdychaj parę ok. 10 minut. Inhalację rób 3 razy dziennie.

Ogranicz palenie papierosów. Ostry nieżyt krtani często jest następstwem tego nałogu.

Cztery razy dziennie zrób okład na szyję z gotowanych ziemniaków. Przynosi szybką ulgę
Cztery razy dziennie zrób okład na szyję z gotowanych ziemniaków. Przynosi szybką ulgę123RF/PICSEL

Gdy stracisz głos

Pisz na kartce. Przez 2-3 dni może być to najlepsza forma komunikacji. Każde mówienie to wysiłek dla chorej krtani. Pozwól jej odpocząć. Do znajomych możesz pisać SMS-y, zamiast rozmów przez telefon, a z domownikami możesz porozumiewać się, pisząc na kartce.

3-4 razy dziennie zrób okład na szyję z gotowanych ziemniaków. Obierz 3 średnie bulwy, ugotuj i jeszcze gorące rozgnieć na miazgę. Ziemniaczaną papkę zawiń w bawełnianą ściereczkę i owiń nią szyję. Zabezpiecz okład folią spożywczą i obwiąż szyję szalikiem, aby dłużej utrzymać ciepło. Okład trzymaj ok. 30 minut, do wystygnięcia.

3 razy dziennie wypij napój z siemienia. 2 łyżeczki nasion siemienia lnianego zalej szklanką mleka. Zagotuj. Po lekkim przestudzeniu dodaj łyżeczkę miodu. Napój pij ciepły.

1/3 rozkruszonych nasion zalej wodą i gotuj. Stosuj po łyżce naparu kilka razy w ciągu dnia
1/3 rozkruszonych nasion zalej wodą i gotuj. Stosuj po łyżce naparu kilka razy w ciągu dnia123RF/PICSEL

Dobre nawyki

Wypijaj codziennie 1,5-2 litry wody mineralnej. To najlepsze nawilżanie strun głosowych. Sięgaj po niegazowaną wodę o temperaturze pokojowej. Co godzinę napełnij sobie nową szklankę i popijaj małymi łykami.

Nawilżaj powietrze w mieszkaniu. Suche powietrze bardzo podrażnia śluzówkę krtani i potęguje dolegliwości. Dlatego dbaj o to, aby zawsze w sezonie grzewczym na kaloryferach wisiały pojemniki z wodą. Jeśli ich nie masz, kładź na grzejnikach mokre ręczniki lub postaw na parapecie małe miseczki z wodą albo naparem z szałwii. Wietrz codziennie - otwieraj okno przynajmniej 3 razy w ciągu dnia szeroko na 5-10 minut.

Unikaj ostrych przypraw, pikantnych dań. Dodatkowo podrażniają śluzówkę krtani i mogą nasilić chrypkę.

Pij wyłącznie napoje o temperaturze pokojowej lub lekko ciepłe. Zarówno gorące, jak i zimne mogą zaszkodzić chorej krtani. Unikaj także mocnej herbaty i kawy, bo wysuszają chorą śluzówkę. Oprócz wody mineralnej pij świeżo wyciskane soki, herbatki owocowe.

Szybka ulga

Wywar z nasion anyżu. 1/3 szklanki rozkruszonych nasion anyżu wsyp do garnuszka i zalej 1,5 szklanki wody. Gotuj na małym ogniu przez 15 minut. Przecedź, lekko przestudź i dodaj po łyżce miodu i koniaku. Stosuj po łyżce naparu kilka razy w ciągu dnia.

Sok z cebuli

Jak go przygotować?

Drobno posiekaj 2 średnie cebule i przełóż do słoika. Dodaj 4 łyżki cukru lub płynnego miodu (jeśli się skrystalizował, rozpuść go w kąpieli wodnej). Całość wymieszaj. Przykryj słoik pokrywką (nie zakręcaj!) i odstaw na 2 doby. Następnie przecedź sok i przelej do innego słoika lub butelki. Trzymaj w lodówce.

Pij po łyżce 3 razy dziennie. Podczas zapalenia krtani warto używać miodu lipowego albo spadziowego. Uwaga! Jeśli chorujesz na cukrzycę lub musisz stosować dietę z ograniczeniem cukru, nie stosuj tej kuracji, bo zawiera niekorzystne cukry proste.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas