Jak opanować anginę?
To zakażenie bakteryjne, więc nie obejdzie się bez antybiotyku. Powrót do zdrowia przyspieszą szałwia i ocet jabłkowy.
Ta choroba to inaczej ostre zapalenie migdałków podniebiennych. Są one mocno zaczerwienione, rozpulchnione i wyraźnie powiększone - przy dobrym świetle możesz to zobaczyć w lusterku. Na migdałkach widać też biały punktowy nalot. W ciągu kilku godzin może zmienić się w ropne czopy, które nieprzyjemnie pachną.
Przy anginie gardło bardzo boli, trudno przełknąć ślinę, a nawet w ogóle mówić. Szyja może boleć przy dotykaniu z powodu powiększonych węzłów chłonnych. Typowa jest też wysoka gorączka, dochodząca do 40 stopni C. Anginą można się zarazić przez kichnięcie i kaszel, na przykład od wnuka nawet w wieku przedszkolnym.
Gdy pojawi się biały nalot
Co 2 godziny płucz gardło roztworem z octu jabłkowego. Do 1/2 szklanki letniej, przegotowanej wody dodaj łyżeczkę octu jabłkowego. Wymieszaj i płucz gardło.
Pamiętaj, aby podczas płukania, lekko odchylić głowę i gulgać, tak żeby płukanka docierała do migdałków. Po ok. 30 sekundach wypluj płyn. Kiedy objawy zaczną ustępować, zwiększ odstępy czasu między kolejnymi płukaniami, np. co 3-4 godziny.
Gdy ciężko Ci przełykać ślinę
Staraj się jeść małe porcje zmiksowanych pokarmów. Lepiej warzywa niż owoce, ponieważ te ostatnie zawierają kwasy, które dodatkowo będą podrażniać chore migdałki i gardło. Podobnie unikaj kwaśnych, ostrych oraz gorących potraw czy soków owocowych.
Gdy masz obrzęk
2 razy dziennie wypłucz gardło naparem z szałwii. Łyżkę suszonych liści szałwii zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem ok. 15 minut. Przecedź, przestudź. Letnim naparem płucz gardło.
3-4 razy dziennie płucz gardło miksturą z buraków. Szklankę przegotowanej, ostudzonej wody wymieszaj z 1/4 szklanki octu 6- lub 10-procentowego, dodaj duży burak starty na tarce. Wszystko podgrzej, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Ostudź, przecedź i płucz gardło.
Gdy rośnie temperatura
Nie nakrywaj się puchową kołdrą. Gorączce zwykle towarzyszy uczucie zimna oraz silne dreszcze. Chowanie się pod kołdrą zamiast obniżać temperaturę, podwyższa ją. Dlatego lepiej nakryć się lekką, letnią kołdrą, niż puchową, zimową. Możesz też nakryć się kocem lub pledem, byle bawełnianym lub wełnianym. Nie używaj sztucznych kocy - zatrzymują ciepło i przegrzane ciało nie będzie mogło bronić się przed gorączką. Przed snem weź chłodną, 10-minutową kąpiel, a gdy temperatura przekracza 39ºC - leki przeciwgorączkowe.
Uwaga! Jeśli masz kłopoty z żołądkiem lub krzepliwością krwi, weź paracetamol, a nie aspirynę.