Reklama

Jak pokonać stres?

Pomoże Ci kilka prostych trików psychologicznych, leki i zioła, a także sprawdzone metody zaczerpnięte z jogi.

Stres uruchamia w organizmie całą kaskadę niekorzystnych reakcji. Zagraża sercu, zaburza pracę układu hormonalnego, niszczy odporność. Jak się przed nim bronić?

1. Zastosuj trik zalecany przez psychologów

Jednym z trzech kanałów służących do odbierania bodźców z zewnątrz jest kanał czuciowy. Kiedy Twój oddech przyspiesza i ogarnia Cię panika, powinnaś skierować uwagę na inne tory, czyli zmienić kanał percepcyjny na czuciowy. Służy do tego np. gumka recepturka.

Włóż ją na nadgarstek, a gdy poczujesz, że nie panujesz nad emocjami, kilka razy, mocno, "strzel" nią w rękę. Twoja uwaga natychmiast zostanie przekierowana na percepcję bólu, co przerwie spiralę stresu. Mózg musi nauczyć się nowej reakcji, dlatego ćwicz "strzelanie" gumką kilka razy dziennie. Tak samo zdaniem specjalistów działa mocne zaciskanie tasiemki wokół palca albo włączanie na chwilę radia czy płyty z bardzo głośną muzyką.

Reklama

2. Gadżety antystresowe

Mała kolczasta piłeczka, koraliki czy choćby jojo, którym można zająć ręce, działają podobnie do gumki na nadgarstku. Za ich pomocą przenosisz uwagę na inny poziom percepcji i rozładowujesz napięcie. Psychologowie zalecają również robótki ręczne na szydełku lub drutach czy decoupage. Furorę robią obecnie specjalne antystresowe kolorowanki dla dorosłych (kupisz w empiku czy księgarni).

3. Oddychaj przeponą

Wdech powinien być niewymuszony, spokojny, ale maksymalnie głęboki (aż lekko uniesie się brzuch), zaś wydech długi i bardzo wolny (zawsze ustami). Powtórz 10 lub 15 razy, najlepiej z zamkniętymi oczami. Postaraj się nie myśleć o niczym innym.

4. Tabletki, krople, granulki, herbatki



Preparaty na bazie ziół mają różne działania. Są wśród nich środki uspokajające (Valerin Forte, Kalms, Valused, Validol, Nervostop, Melisa Plus, Relamax), a także poprawiające nastrój (Depresanum, Deprim). Masz problemy ze snem?

Wybierz Tonaxinum, NeoSen albo herbatkę ziołową (FixMelisa, Nervosan). Skutecznie odstresują Cię też leki homeopatyczne, np. Heel Nervoheel czy Ignatia amara 15 CH (drugi z nich szczególnie zaleca się paniom wchodzącym w okres menopauzy).

5. Aromaterapia



Wdychając olejki eteryczne, np. lawendę, ylang ylang, stymulujesz mózg do wytwarzania endorfin i serotoniny, dzięki czemu szybciej się odprężasz. Kąpiel z dodatkiem olejku powinna mieć temperaturę ok. 37 °C i trwać około 10-15 minut.

6. Rozciąganie mięśni, mudra wyciszająca



Usiądź po turecku, wyprostuj plecy. Wyciągnij kręgosłup, jakbyś chciała dotknąć sufitu czubkiem głowy. Powoli przechylaj ją w prawo i w lewo, rozciągając mięśnie szyi. Wolno obracaj głowę, zataczając kręgi. Rozluźnij plecy i połóż obie dłonie na udach, kierując lekko ugięte palce do góry.

Połącz opuszki palców serdecznych z kciukami, ale nie naciskaj zbyt mocno. Patrz w jeden punkt, np. na ścianie, i siedź w tej pozycji 10 lub 15 minut, aż odczujesz efekt wyciszenia.

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy