Jak szybko zasnąć?

Nie możesz zasnąć, bo twój mózg i ciało wciąż przetwarzają emocje z całego dnia. Spróbuj się od nich odciąć.

Nie jesteś skazana na bezsenność
Nie jesteś skazana na bezsenność123RF/PICSEL

Przewracasz się z boku na bok, a sen nie nadchodzi - jak przerwać ten koszmar? Możesz liczyć barany, ale są skuteczniejsze metody na szybkie zaśnięcie.

Niewyspanie może mieć fatalne konsekwencje. Zdawała sobie z tego sprawę armia amerykańska, dlatego podczas II wojny światowej zatrudniła eksperta, który miał za zadanie nauczyć pilotów błyskawicznego zasypiania nawet w ekstremalnych warunkach. Udało się! Bud Winter opracował technikę relaksacyjną, która sprowadza sen w ciągu zaledwie 120 sekund.

- Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym będziesz mogła rozprostować ciało. Jeśli jesteś w domu, wystarczy, że położysz się do łóżka. Jeżeli natomiast potrzebujesz relaksującej drzemki, np. w samochodzie, odchyl fotel do tyłu. Zamknij oczy i rozluźnij mięśnie twarzy. Nie mrugaj oczami, nie zaciskaj zębów, nie marszcz czoła, nie poruszaj językiem. Twój oddech w naturalny sposób zacznie zwalniać.

- Rozluźnij kark i ramiona. Weź głęboki oddech i powoli wypuść powietrze. Powinnaś poczuć, jak twoje ciało uwalnia nagromadzone w nim napięcie.

- Po kolei rozluźniaj ręce - zaczynając od prawej - jeśli jesteś praworęczna (jeśli leworęczna to od lewej), a potem nogi - od ud, poprzez łydki do stóp.

- Gdy w pełni rozluźniłaś ciało, czas na wyciszenie myśli. Wyobraź sobie, że je wyłączasz, tak jakbyś gasiła radio. Pstryk!

- Jeśli czujesz, że twoja głowa wciąż pracuje, możesz wysyłać do niej w myślach polecenie: "nie myśl, nie myśl, nie myśl..." albo wyobrazić sobie, że leżysz w wielkim, czarnym, aksamitnym hamaku i wszędzie, gdzie spojrzysz, widzisz ciemność... Zaśniesz szybciej, niż czytałaś ten tekst.

Zaśniesz jeszcze szybciej, bo zaledwie w ciągu minuty, stosując metodę zwaną 4-7-8. Opracował ją dr Andrew Weil z Uniwersytetu Harwarda. Leżąc na plecach, zrób mocny wydech przez usta. Potem przez 4 sekundy wciągaj powietrze nosem. Wstrzymaj oddech na 7 sekund, a następnie wypuszczaj powietrze ustami przez 8 sekund. Serię powtórz czterokrotnie. Ważne, abyś przez cały czas miała zamknięte oczy, a czubkiem języka dotykała podniebienia (tuż za przednimi zębami). Podczas wydechów staraj się wydawać z siebie szeleszczący dźwięk.

Renata Przemyk: Miłość jest moją siłą przewodniąStyl.pl

***

Hania ma 17 miesięcy i SMA1 - rdzeniowy zanik mięśni. Innowacyjna terapia genowa kosztuje ponad 9 milionów złotych. Środki potrzebne są jak najszybciej, bo warunkiem przystąpienia do leczenia jest rozpoczęcie go przed ukończeniem drugiego roku życia. Niestety, w prowadzonej od sześciu miesięcy zbiórce, nadal brakuje ponad czterech milionów złotych.

JEŚLI MOŻESZ, WESPRZYJ ZBIÓRKĘ: www.siepomaga.pl/haneczka

Przeczytaj historię Hani: Bez terapii genowej Hania nie ma szans. Pomóż dokończyć zbiórkę

Pomóżmy Hani. Musi się udać!
Pomóżmy Hani. Musi się udać!materiały prasowe
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas