Jak ukoić ból kolana

Każdy z nas, wcześniej czy później, jest narażony na problemy ze stawami kolanowymi.

Pamiętaj, że ciepłe okłady na kolano są wskazane, gdy nie ma opuchlizny.
Pamiętaj, że ciepłe okłady na kolano są wskazane, gdy nie ma opuchlizny.123RF/PICSEL

Zwykle ulegają one przeciążeniu, bo przybywa nam dodatkowych kilogramów albo narażamy się na zbyt duży wysiłek fizyczny.

Ale zanim zasięgniemy rady specjalisty, bo ta jest niezbędna do właściwej diagnozy, można zastosować kilka wspomagających domowych sposobów. Trzeba tylko pamiętać, że w zależności od dolegliwości bolące kolano trzeba chłodzić lub ogrzewać. W przypadku ostrych stanów zapalnych ciepło dodatkowo nasili nasze dolegliwości.

Jak to rozpoznać?

Kolana są gorące, zaczerwienione i obrzmiałe. Ciepło będzie jednak wybawieniem, gdy dokuczają nam choroby reumatyczne - wysoka temperatura zmniejsza sztywność stawów. Dlatego w takich sytuacjach zwykle sięgamy po maści rozgrzewające.  Co jeszcze możemy zrobić, by nieco zmniejszyć ból?

Kąp się w soli Epsom

Dzięki pierwiastkom wchodzącym w jej skład - siarce i magnezowi - sól ta ma zastosowanie w leczeniu zapalenia stawów. Stosuje się ją w zdrowotnych kąpielach w uzdrowiskach, ale w domu też jest to do zrobienia. Wystarczy dodać pół szklanki soli do kąpieli i moczyć kolana przez 15 minut.

Jeśli jednak masz problemy z nadciśnieniem, gorąca kąpiel nie jest dla ciebie.

Wypróbuj cytrynę od wewnątrz i zewnątrz

Przyczyną chorób kości może być kwas moczowy, który odkłada się m.in. w stawach - to tzw. dna moczanowa. A cytryna to jeden ze sposobów, by oczyścić organizm z nadmiaru tego kwasu. W tym celu warto na czczo wypijać sok wyciśnięty z 1 cytryny, wymieszany z wodą.

Owoc ten można także stosować w formie okładów. Pokrój 1-2 cytryny w plasterki i zawiń w bawełnianą szmatkę. Następnie zanurz je w ciepłym oleju z czarnuszki lub oleju sezamowym i przyłóż na 10 minut na kolano. Takie okłady stosuj chociaż 2 razy dziennie.

Rób ciepłe kompresy

Niektóre zioła również działają wspomagająco na bóle kolan. Wśród nich jest m.in. podbiał.

3 łyżeczki tego ziela zalej 2 szklankami wody i gotuj przez 5 minut. Gdy napar nieco wystygnie, namocz w nim gazę i przyłóż na kolano. Owiń folią i pozostaw na godzinę. Doskonałym lekiem na bóle stawów są też skrzyp polny i kolcorośl. Oba działają jak diuretyk, eliminując nadmiar płynów. Z kolei zielona herbata dzięki zawartości flawonoidów.

Stosuj okłady z kapusty, cebuli i ziemniaków

Te sposoby znały już nas ze babki. A skoro coś działa, warto kontynuować tradycję. Liście kapusty pokrój i ugnieć, aby puściły sok. Cebulę i ziemniaka potraktuj podobnie. Przyłóż na kolano i owiń bandażem. Tylko nie za mocno.
IK

Zobacz także:

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas