Jesienne kłopoty z zasypianiem
Problemy ze snem nasilają się jesienią. Bądź aktywna w ciągu dnia i zadbaj o wieczorne rytuały, to pomoże ci zasnąć.
Dlaczego, gdy dzień robi się krótszy i aura sprzyja wczesnemu chodzeniu spać, sen, jak na złość, nie chce przyjść? Jesienią śpi nam się gorzej przede wszystkim z tego względu, że nie najlepiej się czujemy: częściej się przeziębiamy, łamie nas w kościach, bolą zatoki, a katar utrudnia oddychanie podczas snu. Ponadto w ciągu dnia nie jesteśmy już tak aktywni jak latem, więc i nasze zapotrzebowanie na regenerację spada. Jakie jest lekarstwo na zdrowy, mocny sen? Jak bez problemów zasnąć i obudzić się wyspaną? Oto kilka sugestii.
Zdrowe zmęczenie
Jeśli przez cały dzień nie wychodzisz z domu - krzątasz się, gotujesz, wyglądasz przez okno, a w międzyczasie "łapiesz" małe drzemki - wieczorem masz kłopoty z zaśnięciem.
Postaraj się spędzać czas aktywnie. Poranny spacer po świeże pieczywo, a potem dłuższy popołudniowy po parku porządnie cię dotlenią i przyniosą przyjemne zmęczenie. Jeśli nie masz w ciągu dnia czasu, bo pracujesz, wyjdź z mężem czy sąsiadką na krótką wieczorną przechadzkę.
Wycisz ogranizm
Do snu potrzebna jest melatonina. Wydziela ją szyszynka, gdy słabnie dzienne światło. To dlatego, gdy robi się ciemno, chce nam się spać.
Trzy godziny przed snem zacznij wygaszać w domu górne światła - pozostań przy małych lampkach. Ale uwaga, nie wkręcaj w nie żarówek LED, bo hamują wydzielanie melatoniny (podobnie jak sprzęty, z których sączy się błękitne światło - telewizor, tablet, smartfon).
Dieta na sen
Dwie godziny przed snem zjedz kolację. Gdy pójdziesz spać głodna, pusty żołądek może ci utrudnić zasypianie. Posiłek powinien mieć niski indeks glikemiczny i zawierać tryptofan - to aminokwas, który działa korzystnie na układ nerwowy, ma właściwości uspokajające i usypiające. Znajdziesz go np. w białym serze, mozzarelli, jajkach, mleku.
Nie jedz wieczorem wysokoenergetycznych, tłustych potraw - obciążają wątrobę, podnoszą temperaturę ciała, przez co utrudniają zasypianie.
Gdy pomimo kolacji wciąż masz ochotę na małe co nieco, zjedz kiwi lub banana - zawiera serotoninę, dzięki której szybciej poczujesz się senna.
W sypialni
Zadbaj o tlen i zaciemnienie. Wywietrz pokój lub śpij przy uchylonym (bądź rozszczelnionym) oknie. Okna zasłoń, by nie przenikało światło z ulicy.
Dobierz poduszkę i kołdrę. Spraw sobie poduszkę ortopedyczną z pianki, która dopasowuje się do kształtu szyi i głowy. Podczas snu kręgi szyjne lekko się rozsuną, a mięśnie rozluźnią. Dobrze, by poduszka i kołdra były z włókien hipoalergicznych (regulują temperaturę ciała i zapobiegają przegrzaniu).
Rozważ zmianę materaca. Być może nie wysypiasz się dlatego, że jest za twardy - co może powodować np. drętwienie kończyn, lub za miękki - co z kolei skutkuje złym ustawieniem kręgów kręgosłupa.
Zobacz także: