Kamienie w nerkach
To jedna z najczęściej występujących chorób układu moczowego. Kamica nerkowa może pojawić się w każdym wieku.
Najczęściej atakuje między 30. a 50. rokiem życia. Bardziej narażeni są mężczyźni. Nie do końca wiadomo, dlaczego jedni chorują na kamicę, a inni nie. Stwierdzono wprawdzie, że istnieje skłonność dziedziczenia, a ponadto większe prawdopodobieństwo na zachorowanie mają cierpiący na dnę, choroby zapalne jelit i przewlekłe infekcje dróg moczowych, ale największe znaczenie ma dieta.
Na kamienie narażone są osoby, które spożywają bardzo małą ilość płynów w ciągu dnia. Również praca w suchym, gorącym środowisku i brak ruchu stanowią prostą drogą prowadzącą do kamicy nerkowej.
Choroba długo nie wywołuje objawów, toteż często dowiadujemy się o niej dopiero wtedy, gdy piasek lub kamień zaczyna się przesuwać z nerki do ujścia i moczowodu. Wtedy pojawia się silny, pulsujący ból w okolicy lędźwiowej promieniujący często do brzucha, pachwiny lub nogi. To tzw. kolka nerkowa.
Często towarzyszą jej nudności, wymioty i wzdęcia brzucha. Charakterystyczne jest silne, bolesne i częste parcie na mocz. W niektórych przypadkach występuje krwiomocz, pojawia się gorączka i dreszcze.
Co robić?
Przede wszystkim w przypadku ataku należy podać leki rozkurczające i przeciwbólowe. Trzeba pić duże ilości wody oraz stosować ciepłe kąpiele i okłady.
Gdy ból jest bardzo silny, należy udać się do lekarza (lub przy wysokiej gorączce wzywać pogotowie), bo sytuacje, gdy kamień nie zejdzie i dochodzi do zalegania moczu oraz rozwoju bakterii, mogą spowodować uszkodzenie nerek.
Konieczne jest wtedy przeprowadzenie operacji - kamienie rozbija się za pomocą ultradźwięków.
38/2014 Tele Tydzień