Kiedy eros zawiedzie
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać... czyli problemy łóżkowe w pytaniach i odpowiedziach.
Niedawno rozpoczęłam współżycie. Seks nie jest jednak dla mnie miłym doznaniem...
Przypuszczalnie minęło za mało czasu, byś osiągnęła pełną dojrzałość seksualną Wiele kobiet potrzebuje kilku czy kilkunastu miesięcy, niektóre zaczynają odczuwać silne doznania seksualne dopiero od czasu zajścia w ciążę. Jeśli twój partner stara się okazywać ci w łóżku dużo czułości i nie zaniedbuje ważnej dla kobiety gry wstępnej, z pewnością już wkrótce rozbudzisz się seksualnie.Gdyby problem nie minął, zwróć się do seksuologa. Pomóc może terapia hormonalna lub preparaty zwiększające libido. W rzadkich przypadkach lekarz seksuolog stosuje stymulację nerwów okolicy podbrzusza. "Hamulcem" doznań seksualnych często bywa też strach przed niechcianą ciążą. Jeśli jeszcze nie chcesz mieć dziecka, pomyśl o skutecznej antykoncepcji, np. pigułce.
Co to jest anorgazmia?
Lekarz stwierdza anorgazmię wówczas, gdy kobieta nie jest w stanie przeżyć orgazmu, choć pragnie seksu (nie ma zaburzeń libido). Przyczyną może być zbyt niski poziom hormonów płciowych (estrogenów, testosteronu). Powód problemów może być również banalnie prosty - niewłaściwa pozycja podczas współżycia (warto wypróbować kilka innych), a jeśli nie odczujesz różnicy, idź do seksuologa! U wielu osób powodem anorgazmii jest molestowanie czy gwałt w przeszłości.
Podczas współżycia odczuwam ból. Co może być przyczyną? Wcześniej nie miałam takich problemów...
Ból podczas stosunku najczęściej wiąże się z niedostatecznym nawilżeniem pochwy. Przyczyną zbyt małej ilości śluzu może być infekcja bakteryjna lub drożdżakowa (po podaniu leków dolegliwości znikną). Jeśli skończyłaś już 45 lat, suchość pochwy może się wiązać z fizjologicznym w tym wieku spadkiem produkcji estrogenów. Pomóc mogą dopochwowe globulki z hormonami (Gynoflor, Oekolp forte). lub stosowanie leków hormonalnych doustnie lub w plastrach.
Ból podczas seksu może też sygnalizować poważniejsze problemy - endometriozę, przewlekłe zapalenie lub torbiel jajników czy mięśniaki macicy (konieczne jest USG).
Przed 3 miesiącami urodziłam dziecko. Do tej pory nie odzyskałam ochoty na seks. Muszę brać leki?
Przyczyną twoich problemów jest przypuszczalnie zachwianie równowagi hormonalnej, typowe w okresie karmienia piersią. Ale problem może też wynikać z niedospania, zmęczenia albo np. wiązać się z depresją poporodową (baby bluesem). Jeśli zamierzasz przez dłuższy czas karmić maleństwo, zapytaj ginekologa o środki hormonalne (niektóre pigułki, np. Azalię,Cerazette można zażywać podczas karmienia). Ważne jest też, byś poświęcając mnóstwo czasu dziecku, zadbała również o swoje potrzeby. Wychodź na spotkania z koleżankami, do kina, do klubu. To pozwoli Ci nabrać zdrowego dystansu do odpowiedzialnej roli mamy i zyskać więcej luzu (gdy jesteś spięta, zmniejszają się twoje potrzeby seksualne).
Podobno jest już viagra dla kobiet. Czy mogę ją bezpiecznie stosować?
Tak. Furorę na naszym rynku robi preparat Vamea działający w sposób zbliżony do viagry (zawarta w nim L-karnityna zwiększa produkcję tlenku azotu, rozszerzając naczynia krwionośne okolic intymnych). Możesz też wypróbować kilka innych preparatów stworzonych na bazie np. owocu pieprzowca czy ziół zwiększających ukrwienie narządów płciowych. Pamiętaj, iż mechanizm kobiecego orgazmu jest bardziej skomplikowany niż w przypadku mężczyzn. Ważny jest czynnik psychiczny - z badań wynika, iż u kobiet za orgazm odpowiada kilka ośrodków w mózgu (u mężczyzn tylko jeden).
Od kilku miesięcy mój mąż unika seksu. Nie chce słyszeć o konsultacji z lekarzem. Boję się, że może być poważnie chory. Jak powinnam się zachować?
Jeśli mąż nie chce iść do lekarza, ty z nim porozmawiaj. Możesz np. skorzystać z okazji, gdy odwiedzisz swojego ginekologa. Przyczyną braku zainteresowania męża seksem mogą być zaburzenia hormonalne (np. zbyt wysoki poziom prolaktyny, częsty u panów żyjących w stresie). Spadek libido i problemy z erekcją mogą mieć jednak zupełnie inne tło. Często to pierwszy sygnał zaburzeń w układzie krążenia wywołanych np. miażdżycą naczyń krwionośnych lub rozwijającą się skrycie cukrzycą. Mąż powinien wykonać badania laboratoryjne (oznaczyć lipidogram, stężenie cukru), a także koniecznie zmierzyć ciśnienie tętnicze. Po rozpoczęciu leczenia sytuacja zwykle normuje się i wraca ochota na seks. Jeśli twój mąż nie ma problemów ze zdrowiem, przyczyną osłabienia libido może być wyczerpanie pracą lub depresja, a także (często) - znudzenie związkiem.
Od czasu porodu podczas stosunków czuję dyskomfort. Jak mogę sobie pomóc?
Szczerze porozmawiaj o tym z ginekologiem. Przypuszczalnie po nacięciu krocza utworzyły się zrosty powodujące napięcie i ból. Można je usunąć podczas zabiegu chirurgicznego - lekarz wykonuje plastykę okolic intymnych i dolegliwości zwykle ustępują. Warto poszukać miejsca, w którym taki zabieg jest refundowany, w przeciwnym razie zapłacisz nawet do 2000 zł.
Z powodu stanów lękowych biorę leki antydepresyjne. Od tego czasu straciłam ochotę na seks z moim parterem. Co robić?
Powinnaś powiedzieć o tym psychiatrze, który zlecił ci antydepresanty. Niektóre z tych preparatów rzeczywiście mogą zmniejszać pociąg seksualny i znacznie osłabiać doznania erotyczne. Na szczęście nie musisz przerywać terapii - psychiatra dysponuje ogromnym wachlarzem nowoczesnych leków antydepresyjnych i z pewnością jest w stanie dobrać ci preparat, który nie obniża libido.