Kłopot z zawrotami

Zawroty głowy, mdłości i zaburzenia równowagi to objawy charakterystyczne dla chorób błędnika. Ich ignorowanie może prowadzić nawet do utraty słuchu. Sprawdź, co powinno cię zaniepokoić.

Na zaburzenie pracy błędnika mogą wskazywać też nudności, szumy lub uczucie rozpierania w u szach.
Na zaburzenie pracy błędnika mogą wskazywać też nudności, szumy lub uczucie rozpierania w u szach.123RF/PICSEL

Dlaczego błędnik choruje?

Błędnik jest częścią ucha wewnętrznego, która odpowiada za zmysł równowagi. Jego prawidłową pracę może zaburzyć infekcja wirusowa lub bakteryjna, choroby układu oddechowego, takie jak zapalenie oskrzeli, uszkodzenie nerwu (wywołać je może m.in. stosowanie leków zawierających minoglikozydy lub salicylany) lub ostoskleroza, czyli choroba obejmująca kosteczki ucha wewnętrznego. Często do nieprawidłowości w funkcjonowaniu błędnika prowadzą urazy lub zawroty głowy. U osób w podeszłym wieku mogą mieć związek ze zmianami zwyrodnieniowymi.

Czy zawroty głowy zawsze łączą się z chorobami błędnika?

Niekoniecznie. Może je wywołać także skok ciśnienia. Objawem wskazującym na zaburzenie pracy błędnika jest pojawiające się nagle bardzo silne i krótkotrwałe poczucie wirowania lub unoszenia się nad ziemią. Znoszenie na jedną stronę także wskazuje na problem z błędnikiem.

Do kogo zwrócić się po pomoc?

Z zaburzeniami równowagi i słuchu zgłoś się do laryngologa albo otolaryngologa. Im szybciej to zrobisz, tym krótszy będzie proces leczenia. Zaniedbanie może spowodować konieczność wieloletniej kuracji. Lekarz zacznie od wywiadu, a następnie obejrzy błonę bębenkową przy pomocy otoskopu. Zbada zaburzenia równowagi w testach statycznych i dynamicznych. Może zlecić badanie oczopląsu samoistnego w okularach Frenzla (wyposażone są w dwie kamery na podczerwień wraz z torem wizyjnym).

Jak przebiega leczenie?

Początkowo opiera się na lekach, które wspomagają samoistne zdrowienie. Czasem wymagane jest leczenie operacyjne. W każdym przypadku wskazana jest rehabilitacja ruchowa.

SHOW 13/2017

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas