Klucz do długowieczności
Jak imponować życiową energią i mieć dobrą kondycję w każdym wieku?
Czy uprawianie sportu i odpowiednia dieta wystarczą, by cieszyć się zdrowiem do sędziwej starości? Naukowcy w wielu krajach od lat stawiają sobie takie pytanie. Czynników odpowiedzialnych za długie życie jest wiele.
Sport to zdrowie
Dobrze dotleniony organizm pracuje wydajnej (zwłaszcza serce), system immunologiczny łatwiej pokonuje chorobotwórcze drobnoustroje. Udowodniono, że 30-40 min joggingu dziennie wystarczy, by oddalić widmo chorób serca, znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory.
Na tym nie kończy się lista zalet aktywności fizycznej. Badacze przyjrzeli się osobom, których tętno wynosi jedno uderzenie na sekundę. Doszli do wniosku, że jest ono idealne. Przeciętnie tętno waha się od 60 do 100 uderzeń na minutę. Jednak im bardziej zbliżone jest do dolnej granicy, tym lepiej.
U ludzi regularnie uprawiających sport serce bije wolniej i podczas wysiłku, i w spoczynku. Ci, którzy przesiadują na kanapie oraz dużo czasu spędzają za kierownicą samochodu lub za biurkiem, często mają tętno zbliżone do górnej granicy, czyli ok. 100 uderzeń na minutę.
Pogoda ducha, otwartość i optymizm
Zdaniem badaczy, osoby o pogodnej naturze, które nie stronią od kontaktów z innymi cieszą się dłuższym życiem i lepszym zdrowiem. Jak to możliwe? U samotników i introwertyków zamkniętych w swoim świecie wyższy jest zazwyczaj poziom kortyzolu (hormon stresu destrukcyjny dla organizmu na dłuższą metę). Optymiści mają zaś wyższy poziom endorfin odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.
Dieta
Warto liczyć kalorie. Wśród przebadanych stulatków żaden nie był otyły. Niezwykle ważna w diecie jest obecność błonnika (niezbędnego dla zdrowych jelit) oraz witamin (D dla kości, A, E i C do walki z wolnymi rodnikami). Utrzymanie prawidłowej masy ciała wiąże się z brakiem tłuszczu w okolicy brzucha. Otyłość brzuszna, która często idzie w parze z tzw. tłuszczem trzewnym jest niebezpieczna dla organów wewnętrznych (otłuszczona wątroba pracuje dużo gorzej).
Wykształceni żyją dłużej
Profesor Olshansky z Uniwersytetu Illinois w Chicago, zapytany o przepis na długowieczność, bez wahania, ku zaskoczeniu wielu słuchaczy, odpowiedział: "uczyć się". Dlaczego nauka jest tak ważna? Na podstawie obserwacji doszedł on do wniosku, że gorzej wykształceni Amerykanie żyją krócej. Oczywiście nie tylko sam proces uczenia się jest tu kluczem.
Ważna jest świadomość zdrowego trybu życia, uprawianie sportu, badania profilaktyczne, stronienie od używek oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Osoby wykształcone wiedzą o tym i to rozumieją. Gdy dodamy do tego spadek po przodkach w postaci znakomitych genów, mamy w rękach klucz do długowieczności.