Laptop sprawcą arytmii?

Lubisz trzymać go na kolanach, przed snem surfujesz w necie, w aucie co kwadrans sprawdzasz pocztę? Zmień to! Korzystanie z laptopa nie jest obojętne dla zdrowia.

Jeśli masz zamiar spędzić przy laptopie godzinę lub dwie, usiądź przy stole albo biurku. Rób kilkuminutowe przerwy w pracy
Jeśli masz zamiar spędzić przy laptopie godzinę lub dwie, usiądź przy stole albo biurku. Rób kilkuminutowe przerwy w pracy123RF/PICSEL

Ze względu na niewielkie oddalenie od ciała długotrwały kontakt z laptopem jest bardziej szkodliwy niż praca na tradycyjnym komputerze.

Nie trzymaj na kolanach

Fale elektromagnetyczne emitowane przez laptopy mają negatywny wpływ na wiele narządów. Mogą nie tylko wywoływać rozdrażnienie i bóle głowy, ale zwiększać ryzyko raka. Światowa Organizacja Zdrowia zalicza to promieniowanie do tej samej grupy czynników kancerogennych (rakotwórczych) co np. związki ołowiu. Gdy laptop leży na udach, podnosi się temperatura tkanek, co zaburza pracę jajników i rozregulowuje kobiecy cykl. U mężczyzn fale elektromagnetyczne negatywnie wpływają na nadnercza i jądra. Jak wynika z badań, w efekcie pogarsza się ruchliwość plemników. Częsta, długotrwała praca na laptopie utrudnia więc poczęcie upragnionego dziecka. Sprzyja ponadto schorzeniom tarczycy i wątroby.

Nie bierz go do łóżka...

Światło emitowane przez ekran zaburza nasz zegar biologiczny. Skutek? Szyszynka produkuje mniej melatoniny (to właśnie dzięki niej śpisz w nocy). Jeśli więc chcesz dobrze spać, postaraj się raczej nie używać laptopa w sypialni. Gdy jest to konieczne, kończ pracę 3 godziny przed snem.

Nie oglądaj filmów w wannie

Szkodliwe działanie fal elektromagnetycznych emitowanych przez laptopy w wannie jeszcze się zwiększa. Gdy długo siedzisz w kąpieli, może dojść do zaburzeń rytmu serca, a w skrajnych przypadkach do zatrzymania jego pracy. Pamiętaj też o ryzyku porażenia prądem - woda jest świetnym przewodnikiem.

Nie pochylaj głowy

Trzymasz laptop na biurku? Napinasz wówczas mięśnie grzbietu oraz szyjnego odcinka kręgosłupa. Jeśli trwa to zbyt długo, może spowodować przykurcze, kręcz szyi, a nawet prowadzić do przemieszczania się krążków międzykręgowych (dyskopatii). By uniknąć tych problemów, podkładaj pod laptop specjalną podstawkę albo grubą książkę - będziesz mogła wyprostować plecy i unikniesz niepotrzebnego napinania mięśni. Dobrym rozwiązaniem jest zakup oddzielnej klawiatury (leży na biurku, a ekran jest od niej wyżej). W trakcie pracy na laptopie wstawaj, przeciągaj się i rób ćwiczenia rozluźniające i rozciągające mięśnie pleców i karku.

Nie unoś palców, chroń nadgarstki

Trzymając dłonie na stole czy biurku, ryzykujesz rozwój choroby zwanej zespołem cieśni nadgarstka (jej przyczyną jest uszkodzenie nerwu pośrodkowego ręki). Problem objawia się bólem palców, najczęściej kciuka i palca wskazującego, drętwieniami, kłuciami, niekiedy z obrzękiem. Jedynym ratunkiem bywa wówczas operacja.

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas