Lepiej nie wychodź po nich na słońce
Niektóre zioła i rośliny mogą nam o tej porze roku bardzo zaszkodzić. Jeżeli nie chcesz skończyć z poważną reakcją alergiczną, lepiej uważaj i nie wychodź po nich na słońce!
Zioła fotouczulające i fototoksyczne zwiększają wrażliwość skóry na promienie UV.
Jesli przyjmujesz je w jakiejkolwiek postaci (naparów, herbatek, tabletek, kremów, szamponów, balsamów do ciała, toników), powinnaś unikać opalania i zabezpieczać skórę kosmetykami z filtrami UV.
Dlaczego? Ponieważ pod wpływem promieni UV może na skórze pojawić się rumień, obrzęk, bolesne pęcherze, zaczerwienienie. Oto rośliny, które mogą wywołać reakcję fotoalergiczną lub fototoksyczną.
Cytryna i bergamota
Olejki z tych roślin często są składnikami perfum, dezodorantów, mgiełek zapachowych i mogą wywoływać fototoksyczne zapalenie skóry.
Seler, marchew, pietruszka, koper
Latem lepiej jeść je wieczorem lub po prostu nie wychodzić na słońce po ich spożyciu.
Arcydzięgiel, aminek i ruta
Fotouczulająco i fototoksycznie działają zawarte w nich furanokumaryny. Latem lepiej zrezygnować ze stosowania tych ziół oraz mieszanek z nimi - także szamponów, toników i odżywek do włosów.
Barszcz
Największe zagrożenie stanowią dwie rośliny z rodziny selerowatych - barszcz Mantegazziego i barszcz Sosnowskiego. Wystarczy je dotknąć, a nawet przebywać w pobliżu tych roślin, by doszło do reakcji fotoalergicznej. Objawy są bardzo bolesne i przypominają poparzenie. Obie rośliny są szczególnie groźne w upalne słoneczne dni.
Dziurawiec
Zawiera alkaloid - hyperycynę, która może powodować uczulenie na światło słoneczne. Nie powinnaś pić naparu z dziurawca, przyjmować preparatów z jego zawartością, jeśli na zewnątrz jest słoneczna pogoda. Latem lepiej zapobiegawczo zrobić przerwę w stosowaniu tego zioła.
Inne zagrożenia
W mniejszym stopniu mogą uczulać rumianek, nagietek, arnika, skrzyp i pasternak.
Zobacz także: