Mniej kalorii, mniej żelaza

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia, niedobór żelaza to najczęstsze zaburzenie odżywiania – twierdzi się, że może on dotykać aż osiemdziesiąt procent Polaków.

Odchudzasz się i liczysz każdą kalorię? Nie zapomnij o uzupełnieniu niedoboru żelaza
Odchudzasz się i liczysz każdą kalorię? Nie zapomnij o uzupełnieniu niedoboru żelaza123RF/PICSEL

W organizmie człowieka znajduje się wiele różnych pierwiastków, m.in. żelazo. Choć jest go niewiele, spełnia jednak bardzo ważne funkcje.

Wydaje się, że żelaza nie powinno nam nigdy brakować. Nie tylko dlatego, że potrzebujemy go tak mało, ale dlatego, ze znajduje się niemal we wszystkim, co jemy. Niestety na niedobór żelaza i wynikającą z tego niedokrwistość (anemię) cierpi 35 proc. kobiet w wieku rozrodczym.

Zbyt mało krwinek - niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza jest problemem światowym - uważają specjaliści od spraw żywienia. Niedokrwistość objawia się spadkiem liczby krwinek czerwonych i zmniejszoną zawartością hemoglobiny we krwi. Doprowadza to do niedoboru tlenu, a to z kolei do zaburzenia czynności życiowych.

Mogą wtedy wystąpić: zaburzenia układu nerwowego, bezsenność, drażliwość, łatwe męczenie się podczas pracy, bóle i kołatanie serca, dzieci gorzej się wtedy uczą, mogą wystąpić wtedy zaparcia, wzdęcia, nudności, mogą nam się rozdwajać paznokcie, a włosy tracić połysk.

Brak żelaza w organizmie powoduje ogólne osłabienie. Nie wytwarzają się wtedy przeciwciała. Niedobór żelaza jest problemem wszystkich grup wiekowych. Najbardziej dotyczy małych dzieci, kobiet w ciąży i kobiet między 15. a 49. rokiem życia. Kobiety "dbające o linię" najczęściej cierpią na brak tego pierwiastka. Ograniczając kalorie dostarczamy także mniej żelaza.

Cenne źródła

Najlepiej przyswajalne jest z mięsa: drobiu i ryb, gorzej - z produktów zbożowych i warzyw. Bogatym źródłem żelaza jest melasa - produkt uboczny przy wytwarzaniu cukru. Wiele żelaza mogą dostarczyć też śliwki i morele suszone, a także orzechy, nasiona dyni, słonecznika i rodzynki. Doskonałym źródłem jest chleb razowy, otręby i kiełki pszenicy. Wiele tego pierwiastka znajduje się też w natce pietruszki. Zawiera ona ponadto witaminę C.

Według dietetyków, racjonalna dieta tj. 3-4 urozmaicone posiłki dziennie na ogół zapewniają prawidłowy poziom żelaza.

Więcej porad:

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas