Na lepsze trawienie
Z wiekiem nasz metabolizm zwalnia. Te same dania, które organizm jeszcze kilka lat temu trawił bez trudu, teraz dłużej zalegają w żołądku i jelitach, nie czujemy się po nich dobrze.
Oprócz przejścia na lekkostrawną dietę i unikania ciężkostrawnych potraw (zrezygnuj ze smażonych mięs, dań mącznych spożywanych z tłuszczem, słodyczy) i wzdymających składników diety (warzywa strączkowe i kapustne) pomogą zioła i przyprawy. Aby usprawnić metabolizm i nie dopuścić do wzdęć, gazów, pij codziennie ziołowe napary i herbatki, np. z korzenia imbiru.
Imbir
Poprawia przemianę materii, działa przeciwzapalnie, pozwala pozbyć się toksyn z organizmu. Naukowcy odkryli, że zawarty w imbirze gingerol przyspiesza spalanie tłuszczu trzewnego, podobnie jak kapsaicyna w papryczce chili czy piperyna w pieprzu. Do diety warto włączyć też karczochy - zawierają cynarynę, która przyspiesza metabolizm.
Kolendra
Od wieków stosuje się ją na rozmaite dolegliwości trawienne. Kolendra (olej z nasion i ziele) eliminuje gazy jelitowe, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, ułatwia przepływ żółci i soków trawiennych do dwunastnicy, dzięki czemu polepsza trawienie. Stosując doustnie napary z kolendry trzeba pamiętać, że ziele to może uwrażliwiać skórę na promienie UV, dlatego lepiej nie opalać się podczas kuracji.
Kminek
Napar z nasion kminku sprawia, że jelita pracują sprawniej. Kminek usuwa nadmiar gazów, działa rozkurczowo, wspomaga pracę wątroby. Kminek często jest wśród składników herbatek, mieszanek i preparatów ziołowych usprawniających, jak np. Gastrochol. Łyżeczkę kminku zalej szklanką wrzątku. Pij, gdy napar przestygnie.
Rozmaryn
Aromatyczne ziele dodaje się do pieczonych mięs i ryb. Rozmaryn wspiera trawienie tłuszczów i prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Sprawdzi się nie tylko jako dodatek do dań, ale można z niego przygotować napar usprawniający trawienie. Płaską łyżeczkę suszonych listków rozmarynu zalej 3/4 szklanki wrzącej wody, po czym odstaw do zaparzenia. Pij 2-3 razy dziennie.