Naturalnie dobre na stawy

Pij 1 łyżeczkę nalewki z pokrzywy wymieszaną z 1 łyżeczką wody.
Pij 1 łyżeczkę nalewki z pokrzywy wymieszaną z 1 łyżeczką wody.123RF/PICSEL

W poszukiwaniu specyfików na bolące stawy czasem warto wybrać się do sklepu zielarskiego lub zajrzeć do kuchni. Mądra natura może nam pomóc w łagodzeniu objawów artretyzmu. Jednak nie wolno zapomnieć, że musi temu towarzyszyć aktywność fizyczna i odpowiednia dieta.

Aby ziołowe kuracje zadziałały, trzeba je stosować regularnie przez dłuższy czas - przynajmniej miesiąc, a najlepiej 3 miesiące, 2-3 razy dziennie. Potem wskazane są kilkutygodniowe przerwy. Ponieważ jednak naturalne sposoby mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, zawsze ich stosowanie trzeba skonsultować z lekarzem.

To warto polubić

Zielona herbata - zawarte w niej organiczne związki chemiczne, tzw. flawonoidy, są skuteczne w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), nie mówiąc już o tym, że herbata działa przeciwnowotworowo. Najlepiej pić ją między posiłkami.

Imbir - medycyna ajurwedyjska stosuje go jako podstawową roślinę do zwalczania różnego rodzaju stanów zapalnych. Sproszkowany możesz dodawać do potraw czy napojów. Jednak o wiele skuteczniejsze jest świeże kłącze. Przy reumatyzmie warto wcierać go w bolące miejsce (2 łyżki imbiru + 200 ml spirytusu odstaw na 7 dni).

Pokrzywa - kiedyś w leczeniu stawów polecana była metoda biczowania tą rośliną, bo najlepiej działa świeże ziele. A ponieważ wiosna tuż-tuż - w maju warto wybrać się na pokrzywowe żniwa. Ze świeżej pokrzywy dobrze jest przygotować nalewkę do nacierania: 200 g świeżej pokrzywy włóż do słoika i zalej 1/2 l spirytusu. Zakręć i odstaw w ciemne miejsce na 21 dni. Po tym czasie nacieraj bolące miejsca.

Możesz też pić 1 łyżeczkę nalewki wymieszaną z 1 łyżeczką wody, a w sezonie wiosenno-letniem, kiedy będzie jej pod dostatkiem, warto dodawać ją do sałatek, a nawet gotować z niej zupy. Osoby, które zażywają leki przeciwzakrzepowe czy na cukrzycę nie powinny jej stosować.

KOLCOROŚL SZORSTKI

1-3 grama ziół zalej szklanką wrzącej wody i pozostaw pod przykryciem na 30 minut. Pij 2 razy dziennie. Kuracja tą rośliną nie jest wskazana dla osób z chorymi nerkami.

SKRZYP POLNY

Ta znana roślina również jest diuretykiem, ale dodatkowo uzupełnia niedobór krzemu i potasu w organizmie. Świeże pędy zalej szklanką wody i gotuj ok. 10 min. Parz 30 min, odcedź i pij.

KURKUMA

Przyprawa jest doskonałym lekiem na wszelkiego rodzaju bóle reumatyczne i nie tylko. Ważne - spożywaj kurkumę z pieprzem czarnym, bo ten zwiększa jej absorpcję do 200 procent!

IK

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas