Nic nie zakłóci twojego snu

​Za długość i jakość snu odpowiada melatonina - hormon snu produkowany przez niewielki gruczoł - szyszynkę. Poziom tego hormonu obniża się, gdy przekraczamy czterdziestkę, a wtedy pojawiają się problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu. Na produkcję melatoniny wpływ ma wiele czynników.

Jasny ekran telewizora nie ułatwia zasypiania. Gdy masz kłopoty ze snem, zamiast oglądać tv, poczytaj książkę
Jasny ekran telewizora nie ułatwia zasypiania. Gdy masz kłopoty ze snem, zamiast oglądać tv, poczytaj książkę123RF/PICSEL

Oprócz wieku są to: dieta, stres, przyjmowane leki, ale też sztuczne światło emitowane przez laptop, telewizor czy telefon. Ważna jest m.in. temperatura - w sypialni powinno być chłodno (ok. 18°C), cicho i ciemno. Przed snem, zamiast patrzeć w ekran, lepiej jest poczytać w ciszy książkę. Obfite kolacje zakrapiane alkoholem oddalą sen. W zaśnięciu pomogą za to ziołowe napary (np. z szyszek chmielu lub melisy) i sok z wiśni. Zestresowani mogą szukać odprężenia w kąpielach i aromaterapii.

Sok z wiśni

Nie lubisz pić przed snem ciepłego mleka, sięgnij codziennie wieczorem po sok z wiśni. Wg naukowców sok z tych owoców ma substancje stymulujące wydzielanie melatoniny, co pomaga zasnąć i się wyspać.

Relaksująca kąpiel

Ciepła woda rozluźni napięte mięśnie. Podczas kąpieli wymasuj jeszcze delikatnie głowę. Zaraz po wyjściu z wanny ciało jest rozgrzane, ale gdy zaczyna "stygnąć", pojawia się senność, którą warto wykorzystać.

Herbatka chmielowa

Godzinę przed snem wypij napar z szyszek chmielu i/lub herbatkę z melisy. Napar pij regularnie przed snem przez co najmniej 2 tygodnie.

9/2016 Świat i Ludzie

Zupa krem z pieczarek po prowansalskuStyl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas