Nie bądź zielony w temacie autyzmu
Kwiecień to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Świętuj go z nami: świeć, edukuj i wspieraj. Każda z tych aktywności jest ważna i każda z nich poprawi jakość życia osób dotkniętych autyzmem.
Świeć
- Iskra, która zapaliła nas do realizacji polskiej wersji akcji "Light it up blue" przyszła w 2011 roku od rodziców naszych podopiecznych - wspomina początki akcji "Na niebiesko dla autyzmu" Łukasz Kościuczuk z Fundacji Synapsis - 2 kwietnia pod auspicjami Fundacji Synapsis w geście solidarności z osobami z autyzmem świecić będzie blisko 80 budynków w całej Polsce, w tym ten najbardziej rozpoznawalny, czyli Pałac Kultury i Nauki.
Tego dnia niebiesko będzie nie tylko za przyczyną Fundacji SYNAPSIS oraz jej Przyjaciół i Partnerów, ale także dzięki wysiłkowi innych organizacji z Porozumienia Autyzm-Polska, przedszkoli, szkół, uczelni, organów samorządowych, instytucji publicznych i grup osób, które chcą dać osobom z autyzmem nadzieję na lepsze życie.
Świecić na niebiesko można także ubiorem, makijażem, zmianą zdjęcia profilowego w mediach społecznościowych - 2 kwietnia zachęcamy do zabawy kolorem niebieskim - dodaje Kościuczuk. - Tego wieczoru w Warszawie organizujemy m.in. wieczorny spacer śladami niebieskich iluminacji "O co chodzi z tym niebieskim". Zapraszamy - wystarczy ubrać się na niebiesko i potwierdzić udział na wydarzeniu na Facebooku.
Edukuj
- Zachęcamy do zdobywania i dzielenia się wiedzą na temat autyzmu - wyjaśnia Joanna Grochowska, wiceprezes Fundacji Synapsis - Mimo, że ogromna ilość Polaków słyszała o autyzmie, to jednak wciąż niewielka cześć społeczeństwa potrafi np. poprawnie wskazać objawy tego zaburzenia. A przecież wczesna diagnoza to dla dziecka szansa na samodzielne życie. Temu służy m.in. prowadzony przez nas Program Wczesnego Wykrywania Autyzmu "Badabada". Na stronie www.badabada.pl rodzice mogą sprawdzić, czy ich maluch rozwija się prawidłowo.
Na witrynie internetowej Fundacji Synapsis można znaleźć także materiały do zajęć edukacyjnych w szkołach, poradniki dla rówieśników dzieci z autyzmem i nauczycieli, rodziców, czy dziadków. Można również zamówić pokaz nominowanego do Oscara filmu "Życie animowane", czy wielokrotnie nagradzanej na wielu festiwalach na świecie "Komunii".
"Synapsis" z grec. oznacza połączenie, zespolenie, kontakt. W kwietniu nie obędzie się więc także bez spotkań, które przynoszą największą wartość edukacyjną. I tak 4 kwietnia o godz. 13:30 w warszawskiej siedzibie Fundacji Synapsis przy ul. Ondraszka 3 będzie można porozmawiać z Rock’n’Rollowym Autyzm Tatą, czyli Nikodemem Sadłowskim, autorem książki "Słowo na A" - Marzy mi się świat w którym nikogo nie dziwi już to słowo. Chciałbym by autyzm był rozumiany, akceptowany a ludzie w około potrafili zrozumieć nas i to z czym zmagamy się w naszej rodzinnej codzienności - mówi Sadłowski.
Edukacyjna aktywność Fundacji Synapsis, to nie tylko Warszawa i Polska. 31 marca w nowojorskiej siedzibie ONZ odbywać się będzie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dyskutowane będą podejścia w zakresie opieki nad dziećmi, drogi do samostanowienia i zdolności prawnej osób z autyzmem. Polskę reprezentować będzie Maria Wroniszewska z Fundacji Synapsis.
Wspieraj
- Każdego dnia naszym wspólnym celem jest poprawa jakości życia osób z autyzmem, dlatego działamy w wielu obszarach: od badań przesiewowych, przez diagnozę, terapię, szkolenia, poradnictwo informacyjno-prawne, rzecznictwo, aktywizację społeczno-zawodową, działania uświadamiające, czy współpracę naukową. Wiele z tych działań możemy realizować tylko dzięki pomocy darczyńców - mówi Joanna Grochowska.
Wesprzeć działania Fundacji Synapsis można nie tylko przekazując 1 proc. podatku, czy darowiznę, ale także np. biorąc udział w XXIX Charytatywnej Aukcji Dzieł Sztuki lub angażując się w akcję "Biegam Dobrze".