Nie daj się czkawce!

Aktualizacja

​Czkawka to rytmicznie powtarzające się, niezależne od naszej woli, skurcze przepony i mięśni oddechowych. Powodują one, że podczas wdechu na 35 milisekund zamyka się część krtani - głośnia, co daje ów charakterystyczny odgłos. Sprawdź sprawdzone sposoby na uspokojenie oddechu.

Masz czkawkę? Nabierz jak najwięcej powietrza do płuc. Następnie wstrzymaj oddech tak długo, jak potrafisz i w międzyczasie przełykaj ślinę.
Masz czkawkę? Nabierz jak najwięcej powietrza do płuc. Następnie wstrzymaj oddech tak długo, jak potrafisz i w międzyczasie przełykaj ślinę.123RF/PICSEL

Trwa od kilku sekund do kilku minut i, choć męcząca, nie jest dla zdrowia szkodliwa.

Co ją wywołuje? Zachłanne jedzenie połączone z połykaniem powietrza, wypicie gazowanego napoju, rozciągnięcie żołądka, który uciska przeponę, nadwerężający ją śmiech. Nad pracą przepony, mięśni oddechowych, płuc i rytmem oddychania czuwa bowiem mózgowy nerw błędny. Jest on wyjątkowo wrażliwy na wszelkie zmiany warunków w klatce piersiowej.

Masz w spadku

Wdychanie i wydychanie powietrza do papierowej torebki to udokumentowana naukowo metoda na pozbycie się czkawki. Wyjaśnili to lekarze ze Szpitala Pitie -Salpetriere w Paryżu w magazynie "New Scientist". Ich teoria zakłada, że czkawkę odziedziczyliśmy po wodno-lądowych przodkach - płazach. Przypominające ją kurcze mięśni zapobiegają u nich wlewaniu się wody do płuc.

Zjawisko ulega zahamowaniu, gdy w wodzie wzrośnie ilość CO2. Ten mechanizm obronny zaobserwować można też w życiu płodowym dziecka: chroni je przed oddychaniem w płynie owodniowym w łonie matki. Co zrobić, by czkawka ustała? Nasz organizm powinien dostać sygnał o za wysokiej ilości wdychanego CO2. Efekt osiągniemy, tworząc na chwilę "zamknięty obieg" powietrza - choćby przez oddychanie do papierowej torebki.

Zrelaksuj nerw błędny

By zahamować czkawkę, musisz "odwrócić uwagę" nerwu błędnego. W tym celu:

1. Zjedz bez popijania łyżeczkę cukru lub kilka kęsów suchego chleba. Suchy pokarm jest tak trudny do przełknięcia, że mózg skupi się na pracy mięśni gardła.

2. Połóż na twarzy zimny, mokry kompres.

3. Weź kilka długich i głębokich wdechów z wydęciem brzucha. Napnij silnie mięśnie brzucha.

4. Spróbuj napić się wody ze szklanki z głową skierowaną w dół. Ta metoda pobudza nerwy w tylnej części gardła i pomaga systemowi nerwowemu nie poddawać się rutynowej reakcji.

5. W myśli dodaj do siebie dwie dwucyfrowe liczby, np. 43 plus 78. Umysłowa praca wywoła nerwowo- -psychiczne rozproszenie. Nim znajdziesz odpowiedź, czkawka może minąć. 6. Utnij sobie krótką drzemkę - sen sam "zresetuje" uprzykrzoną dolegliwość.

Gdy często nawraca...

Nawyki. Spożywaj posiłki bez pośpiechu i stresu, najlepiej o tych samych porach dnia. Unikaj zimnych i gazowanych napojów, nadmiaru alkoholu, zwłaszcza wysokoprocentowego.

Choroby. Uporczywa czkawka towarzyszyć może różnym dolegliwościom: nadpobudliwości nerwowej, chorobom przewodu pokarmowego, oddechowego, ośrodkowego układu nerwowego, zatruciom i zakażeniom. Jeśli trwa dłużej niż 12 godzin, zgłoś się do lekarza.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas