Niedobory witamin widać na twarzy!

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że niedobory witamin widać na naszych twarzach, zębach, czy nawet włosach. Dlatego warto zastanowić się, czy stosowana przez nas dieta zawiera wszystkie niezbędne związki chemiczne i składniki odżywcze.

123RF/PICSEL

Niedobory witamin widać na twarzy!

Wypadające włosy

Przeczesując włosy widzisz, że coraz więcej z nich zostaje na szczotce? To prawdopodobnie objaw niedoboru witaminy B7 (biotyny). Jeśli w twoim organizmie brakuje tego związku, to zapewne zauważysz także spadek nastroju, senność oraz zapalenie spojówek. Poziom biotyny może się drastycznie zmniejszyć po długotrwałym przyjmowaniu antybiotyków. 

Aby wyrównać poziom witaminy B7, włącz do diety żółtka jaj, awokado, banany oraz kalafior.
Nienaturalnie blada skóra

Jeśli blada cera nie jest elementem twojej urody, to znaczy, że w organizmie pojawił się niedobór witaminy B12. To bardzo ważny składnik, bez którego czujemy się notorycznie zmęczeni, a nawet zbliżamy się ku depresji.

Gdy poziom witaminy jest niski, w ciele zaczyna odkładać się aminokwas znany jako homocysteina. Substancja może powodować zniszczenia w naczyniach krwionośnych i zwiększać ryzyko zatorów żylnych. W największej grupie ryzyka są osoby, które mają problemy z krążeniem i sercem, dlatego nie warto bagatelizować takich oznak przemęczenia, jak blada skóra.

Aby uzupełnić niedobory włącz w dietę takie produkty jak jajka, nasiona słonecznika, orzechy, zielone i pomarańczowe warzywa i owoce oraz ryby.
Podkrążone i opuchnięte oczy 

Jeśli od jakiegoś czasu puchną ci nogi i ręce, a do tego pod oczami pojawiły się nieestetyczne „wory”, to prawdopodobnie twoje ciało zmaga się z niedoborem witamin i jodu, który dział równoważąco na pracę tarczycy. Umożliwia tym samym właściwą pracę układu metabolicznego.

Problemem może być także niedobór witaminy K i żelaza, choć opuchlizna wokół oczu może świadczyć np. o alergii, cukrzycy, czy źle dobranych kosmetykach. 

Aby wyeliminować błędy w diecie, postaraj się spożywać więcej zielonych warzyw oraz produktów bogatych w jod (nabiał, owoce morza, sól jodowana).
Pękające kąciki ust i krwawiące dziąsła

Pękające kąciki ust to bolesny objaw braku żelaza, cynku i witamin z grupy B. Posmarowanie zmiany maścią nie wystarczy – staraj się jeść więcej jajek, roślin strączkowych i orzeszków ziemnych. 

Natomiast krwawiące dziąsła mogą być skutkiem niedoboru witaminy C. Jej braki mogą mieć poważne komplikacje, takie jak zaburzenia pracy układu odpornościowego, dlatego nie lekceważ objawów sygnalizujących jej niski poziom w organizmie. Co więcej, niedobór witaminy C może wywołać bóle mięśni i kości oraz problemy z uzębieniem. 

Witaminę C znajdziesz w owocach cytrusowych i czerwonej papryce. Aby pozbyć się problemu krwawiących dziąseł spożywał produkty nabiałowe, które zmniejszą poziom szkodliwych kwasów w jamie ustnej i ryzyko powstawania aft, czy innych bolących zmian.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas