Nieprzespane noce

Budzisz się w nocy, aby skorzystać z toalety? Nie musi tak być. Zmień nawyki żywieniowe i rozpocznij trening. Jeżeli wzmocnienie mięśni nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, zgłoś się do lekarza.

Zmień nawyki żywieniowe. Postaw na dietę bogatą w witaminę D
Zmień nawyki żywieniowe. Postaw na dietę bogatą w witaminę D123RF/PICSEL

Przed snem opróżnij pęcherz dwa razy 

Urolodzy radzą, by zastosować tzw. technikę podwójnej próżni, która zakłada, że przed pójściem spać należy oddać mocz dwa razy w krótkich odstępach czasu. Najlepiej pójść do łazienki, umyć zęby i wykonać wszystkie inne rutynowe czynności, a następnie tuż przed pójściem do łóżka jeszcze raz skorzystać z toalety - nawet jeśli nie czuje się takiej potrzeby.

Arbuz, żurawina i ogórek działają moczopędnie. Unikaj ich
Arbuz, żurawina i ogórek działają moczopędnie. Unikaj ich 123RF/PICSEL

Uważaj na owoce i inne pokarmy 

Niektóre z nich składają się głównie z wody, dlatego nie spożywajmy ich bezpośrednio przed snem. Należą do nich: ogórek, arbuz, żurawina, owoce cytrusowe, pomidory. Moczopędne działanie ma czekolada oraz kwaśne lub pikantne potrawy.

Pij najpóźniej dwie godziny przed snem

W ciągu dnia pij sześć szklanek. Popijaj płyny małymi łykami, nie duszkiem.

Staraj się nie pić dwie godziny przed snem
Staraj się nie pić dwie godziny przed snem123RF/PICSEL

Ćwicz mięśnie dna miednicy 

Cztery razy dziennie napinaj i rozluźniaj tzw. mięśnie Kegla. Zaciskaj je tak, jakbyś wstrzymywała mocz, a następnie rozluźnij. Powtarzaj to ćwiczenie przez minutę, kilka razy dziennie. Dzięki takiemu treningowi mięśnie stają się silniejsze i bardziej elastyczne.

Pij łyżkę oleju z pestek dyni

Badania udowodniły, że składniki zawarte w oleju zmniejszają częstotliwość nocnego oddawania moczu. Olej pij na zimno i dodawaj do sałatek tak długo, aż zauważysz poprawę.

Olej z pestek dyni i potrawy bogate w witaminę D pomagają pozbyć się problemu
Olej z pestek dyni i potrawy bogate w witaminę D pomagają pozbyć się problemu123RF/PICSEL

Uzupełnij niedobory witaminy D

Udowodniono, że odpowiedni poziom witaminy D w organizmie zapobiega nietrzymaniu moczu oraz zbyt częstemu jego oddawaniu. Niedobory tej witaminy uzupełnimy wystawiając codziennie twarz, ramiona i nogi na 15 minut na słońce. Dodatkowo wzbogać codzienną dietę o jeden z wymienionych produktów: śledzia, łososia, sardynki, jajko, olej rzepakowy, gulasz jagnięcy.

Nie dosalaj potraw

Ograniczenie spożywania soli eliminuje problem nocnego wstawania za potrzebą. Dzienna dopuszczalna dawka nie powinna przekraczać sześciu g, czyli dwóch płaskich łyżeczek. Proszę też pamiętać, że sól jest już praktycznie w każdym, przetworzonym produkcie.

Zobacz także: 

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas