Niezastąpiona pietruszka
Choć wygląda niepozornie, zawiera w sobie spory arsenał dobra: olejki eteryczne, flawonoidy, a także mnóstwo witamin i sole mineralne.
Zwykle nasza przygoda z pietruszką kończy się na zupach, a biały korzeń wędruje do kosza. Warto jednak krewniaczce marchewki podarować drugie życie.
Pietruszka świetnie smakuje w plackach i w postaci czipsów. Można ją piec w piekarniku, grillować czy też serwować w postaci piure. Korzeń pietruszki z powodzeniem zastąpi selera i rzepę. Niektórzy spożywają go również na surowo w sałatkach.
Prosta przekąska
Obraną pietruszkę i marchewkę zetrzyj na tarce. Dodaj starte jabłko, wymieszaj z łyżką jogurtu naturalnego, wsyp rodzynki i szczyptę cynamonu. Surową pietruszkę można też dodać do sałatki colesław.
Kolorowe puree z pietruszki i batatów
Warzywa umyj, obierz, pokrój w kostkę i ugotuj, aż będą miękkie. Odcedź i używając rozgniataka do ziemniaków, zrób kremowe piure. Dodaj masło, sól i pieprz. Smak piure wzbogacisz łyżką chrzanu.
Rozgrzewająca zupa
Dwa korzenie pietruszki i dwa winne jabłka obierz i pokrój. Spryskaj oliwą z oliwek, posyp solą i płatkami chili. Umieść je w naczyniu żaroodpornym i piecz ok. 20 minut, aż pietruszka i jabłka zmiękną. Rozgrzej oliwę i podduś na niej 6 pokrojonych ząbków czosnku.
Gdy tylko czosnek uwolni aromat, dodaj kilka pokrojonych w kostkę szalotek i i duś, aż cebulki zmiękną. Dodaj pietruszkę, jabłka i 4 szklanki bulionu. Gotuj 10 minut, a potem zmiksuj. Podawaj spryskaną oliwą i chili, z grzankami.
Pietruszkowe frytki
Duże pietruszki umyj i pokrój w grube paski. Pamiętaj jednak, że im paski będą cieńsze, tym bardziej chrupiące frytki. Spryskaj pietruszkowe paski oliwą, posyp solą morską, możesz też dodać gałązkę rozmarynu. Tak przygotowane wyłóż na blachę i umieść w nagrzanym piekarniku.
Piecz 20 minut, następnie wyjmij je, przewróć na drugą stronę i piecz jeszcze 10 minut. Frytki powinny być złote, mieć chrupiące krawędzie i puszyste wnętrze. Podawaj je z sosem chili lub dipem czosnkowym.