O raku piersi świadczy nie tylko guzek!

Różowy październik skłania do refleksji. A my przypominamy, że guz i zgrubienie w piersi to nie jedyny objaw choroby.

Im wcześniej wykryjesz objawy, tym wieksza szansa na wyleczenie
Im wcześniej wykryjesz objawy, tym wieksza szansa na wyleczenie123RF/PICSEL

Podobno 1 na 6 przypadków raka piersi nie zaczyna się wcale od guzka. Po czym więc jeszcze można rozpoznać wroga? Dowiedz się i zachowaj czujność!

To powinno cię zaniepokoić

Wydzielina z sutka.  Jeśli wyciek nie jest związany z laktacją ani ciążą, nie jest to prawidłowy objaw. Choć może to być skutek stosowania różnych leków, np. w niedoczynności tarczycy, nie należy lekceważyć tego sygnału, nawet gdy chwilowo ustąpi. Zaalarmować nas powinna  szczególnie wydzielina połączona z krwią. Ale również żółta czy zielona wymaga lekarskiej konsultacji.

Zmiany w wyglądzie sutka i piersi.  Jeśli zauważysz, że nieznacznie się powiększyły, mają nieco inny kształt lub kolor, albo np. brodawki sutkowe zrobiły się wklęsłe  lub są bardzo wrażliwe na dotyk, nie lekceważ tego. Również zmienione wielkości piersi - jednej  lub obu powinny cię zaniepokoić.

Zmieniona skóra piersi.  Czerwona, swędząca, łuszcząca... To może, ale nie musi być np. alergia na proszek, w którym prałaś biustonosz. Dlatego gdy na piersiach pojawia się wysypka (może być wokół brodawki) albo przebarwienia, pomarszczenia  czy zgrubienia, a nawet poszerzyły się żyłki, lepiej to sprawdź.  Nie lekceważ żadnego objawu, którego wcześniej nie było.

Regularne badania mogą uratować ci życie
Regularne badania mogą uratować ci życie123RF/PICSEL

Zamiast się bać, badaj się!

Z każdą anomalią związaną z naszymi piersiami (oraz sutkami i pachami) powinniśmy się zgłosić  do lekarza. Może to tylko niegroźna zmiana, ale czasem zwłoka zmniejsza nasze szanse na wyleczenie.

Uwaga: obrzęk i tkliwość,  do których każda z nas jest  przyzwyczajona, to także może być objaw raka. Tak samo jak nabrzmiałe piersi.

Raz w miesiącu wykonuj  samobadanie - na stojąco. Sprawdzaj nie tylko piersi, ale również okolice pach. Obrzęk nie jest normalnym objawem.

Pamiętaj o samobadaniu!
Pamiętaj o samobadaniu!123RF/PICSEL

Kontrola w pozycji leżącej.  Jeśli masz duże piersi, badanie lepiej wykonać na leżąco. Rób je opuszkami palców (trzech środkowych), wykonując ruchy koliste  i liniowe.

IK

Ważne dla chorych na raka

Jeśli masz w rodzinie chorego z nowotworem lub sama jesteś  pacjentką, 13 października  w Warszawie możesz bezpłatnie wziąć udział w sympozjum organizowanym przez Fundację EuropaColon Polska i Polską Akademię Biznesu pod hasłem: "Jak pomóc pacjentowi w chorobie nowotworowej". Więcej informacji na FB:  @EuropaColon Polska.    

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas