Reklama

O raku piersi świadczy nie tylko guzek!

Różowy październik skłania do refleksji. A my przypominamy, że guz i zgrubienie w piersi to nie jedyny objaw choroby.

Podobno 1 na 6 przypadków raka piersi nie zaczyna się wcale od guzka. Po czym więc jeszcze można rozpoznać wroga? Dowiedz się i zachowaj czujność!

To powinno cię zaniepokoić

Wydzielina z sutka.  Jeśli wyciek nie jest związany z laktacją ani ciążą, nie jest to prawidłowy objaw. Choć może to być skutek stosowania różnych leków, np. w niedoczynności tarczycy, nie należy lekceważyć tego sygnału, nawet gdy chwilowo ustąpi. Zaalarmować nas powinna  szczególnie wydzielina połączona z krwią. Ale również żółta czy zielona wymaga lekarskiej konsultacji.

Zmiany w wyglądzie sutka i piersi.  Jeśli zauważysz, że nieznacznie się powiększyły, mają nieco inny kształt lub kolor, albo np. brodawki sutkowe zrobiły się wklęsłe  lub są bardzo wrażliwe na dotyk, nie lekceważ tego. Również zmienione wielkości piersi - jednej  lub obu powinny cię zaniepokoić.

Reklama

Zmieniona skóra piersi.  Czerwona, swędząca, łuszcząca... To może, ale nie musi być np. alergia na proszek, w którym prałaś biustonosz. Dlatego gdy na piersiach pojawia się wysypka (może być wokół brodawki) albo przebarwienia, pomarszczenia  czy zgrubienia, a nawet poszerzyły się żyłki, lepiej to sprawdź.  Nie lekceważ żadnego objawu, którego wcześniej nie było.

Zamiast się bać, badaj się!

Z każdą anomalią związaną z naszymi piersiami (oraz sutkami i pachami) powinniśmy się zgłosić  do lekarza. Może to tylko niegroźna zmiana, ale czasem zwłoka zmniejsza nasze szanse na wyleczenie.

Uwaga: obrzęk i tkliwość,  do których każda z nas jest  przyzwyczajona, to także może być objaw raka. Tak samo jak nabrzmiałe piersi.

Raz w miesiącu wykonuj  samobadanie - na stojąco. Sprawdzaj nie tylko piersi, ale również okolice pach. Obrzęk nie jest normalnym objawem.

Kontrola w pozycji leżącej.  Jeśli masz duże piersi, badanie lepiej wykonać na leżąco. Rób je opuszkami palców (trzech środkowych), wykonując ruchy koliste  i liniowe.

IK

Ważne dla chorych na raka

  Jeśli masz w rodzinie chorego z nowotworem lub sama jesteś  pacjentką, 13 października  w Warszawie możesz bezpłatnie wziąć udział w sympozjum organizowanym przez Fundację EuropaColon Polska i Polską Akademię Biznesu pod hasłem: "Jak pomóc pacjentowi w chorobie nowotworowej". Więcej informacji na FB:  @EuropaColon Polska.    

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy