Odchudzająca dieta antybakteryjna
Pozbądź się z jelit "złych" bakterii, a... zaczniesz chudnąć!
Dzięki diecie hamującej rozwój "złych" bakterii w jelitach, chiński pacjent schudł po 5 miesiącach aż 51 kilogramów - doniósł grudniowy magazyn "New Scientist". Naukowcy z uniwersytetu Shanghai Jiao Tong zastosowali u mężczyzny ważącego ponad 140 kg jadłospis zawierający produkty pełnoziarniste, probiotyki i nieulegające strawieniu węglowodany. Uzdrowienie mikroflory przewodu pokarmowego spowodowało w konsekwencji chudnięcie.
Zapasy bakterii
Mikroflorę przewodu pokarmowego człowieka tworzy około 400-500 gatunków bakterii. Szacuje się, że stanowią aż 1 kg masy ludzkiego ciała! Jednak zestaw bakterii jelitowych każdego człowieka jest inny. U osób otyłych aż 35 proc. mikrobów zasiedlających jelita to szkodliwe beztlenowce Enterobacter. Aby sprawdzić, czy obecność Enterobacter jest przyczyną otyłości, naukowcy podawali te bakterie w dużych ilościach myszom w posiłkach. W tym samym czasie drugą kontrolną grupę myszy żywiono tłustą dietą i uniemożliwiono im bieganie. Innymi słowy, myszy symulowały styl życia przeciętnego Amerykanina i Europejczyka. I co się okazało? Myszy, które jadły Enterobacter utyły o wiele szybciej niż grupa kontrolna!
Wytłumaczenie jest stosunkowo proste. Enterobacter tak potrafi manipulować genami, że organizm jego gospodarza przestaje wydajnie spalać tłuszcz, tylko odkłada go w postaci zapasu w ciele.
Beztlenowce w jelicie
Już wcześniejsze prace naukowe wskazywały na związek pomiędzy szkodliwymi bakteriami jelitowymi a otyłością, jednak dopiero chińscy naukowcy przedstawili ostatni brakujący dowód, że to "złe" bakterie mogą być przyczyną tycia. Nadmiar beztlenowców w jelitach prowadzi do wielu schorzeń, nie tylko do otyłości. Rośnie ryzyko alergii pokarmowych, zapaleń i nowotworów jelita grubego - donoszą badacze z Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej.
Układ pokarmowy wegetarian funkcjonuje lepiej. Ich mikroorganizmy jelitowe to w przeważającej części "dobre" bakterie probiotyczne Lactobacillus i Bifidobacterium. Niestrawiony błonnik z diety wegetarian przechodzi do jelita grubego, gdzie podlega całkowitej fermentacji z udziałem mikroorganizmów jelitowych, a powstające metabolity (kwas mlekowy, octowy, nadtlenek wodoru i bakteriocyny) podkręcają metabolizm. Podwyższa się też pH w jelicie, a to hamuje aktywność Enterobactera.
Pozbądź się ich!
Co jeść, by pozbyć się bakterii beztlenowych? Przede wszystkim błonnik zawierający niestrawne węglowodany oligosacharydy. Są to głównie związki cukrowe: rafinoza, stachioza, inulina, oligofruktoza. Znajdziemy je w karczochach, cykorii, bananach, czosnku, jęczmieniu, pszenicy, ryżu, soczewicy, soi, cebuli, burakach, pomidorach, szparagach, serwatce. Oligosacharydy wiążą wodę, zwiększając objętość treści jelitowej. Są idealną pożywką dla "dobrych" bakterii. Gdy szczepy Lactobacillus i Bifidobacterium mają środowisko do rozwoju, zaczynają dominować w mikroflorze przewodu pokarmowego i zyskują przewagę nad beztlenowcami.
Dania z rafinozą i inuliną
Najwięcej rafinozy znajdziemy w nasionach roślin strączkowych - głównie w soi i w fasoli.
Sałatka z fasoli: Weź: 20 dag drobnej, białej fasoli, 2 jajka ugotowane na twardo, 1 główkę sałaty, 3 kiszone ogórki, 5 łyżek oliwy, 1 łyżeczkę musztardy, sól, cukier do smaku. Ugotowaną i pod koniec gotowania osoloną fasolę odcedź. Ogórki pokrój w drobną kostkę. Żółtka jaj utrzyj z musztardą i oliwą, dopraw solą i cukrem. Wszystkie składniki wymieszaj, dodając posiekane białka jajek. Ułóż w salaterce liście sałaty, wyłóż na nie przygotowaną sałatkę.
Soja z kokosem: Składniki: kotlety sojowe (z pudełka), 1 jajko, warzywa, wiórki kokosowe, olej, przyprawy do smaku. Kotlety ugotuj w wodzie z dodatkiem różnych warzyw i naturalnych przypraw. Roztrzep w osobnej misce jajko, dosyp trochę wiórków kokosowych. Ugotowane kotlety osącz z wody. Rozgrzej olej. Kotlety panieruj w jajku i kokosie, zrumień na rozgrzanym tłuszczu. Głównym źródłem inuliny jest cykoria.
Surówka z cykorii. Weź: 4 cykorie, 2 owoce kiwi, 8 dag orzechów włoskich, 2 kubeczki jogurtu naturalnego, 2 łyżki soku cytrynowego, sól, pieprz i cukier do smaku. Oczyszczoną cykorię pokrój na dwucentymetrowe kawałki, a obrane kiwi w półplasterki. Grubo posiekaj orzechy. Przypraw jogurt sokiem z cytryny, pieprzem, solą i cukrem, polej cykorię. Ułóż na wierzchu kiwi, posyp orzechami.
Przysmak z oligofruktozą
Oligofruktozę zawierają karczochy, szparagi, por, cebula i ziarna zbóż. Surówka z cebuli. Weź: 4 cebule, 2 jabłka, pół szklanki gęstej śmietany, 1 łyżkę posiekanego koperku, sól. Cebulę posiekaj, połącz z utartym jabłkiem. Posól, udekoruj śmietaną i koperkiem. Sałatka astrachańska: Weź: 1 cebulę, 3 pomidory, 10 dag startego żółtego sera, 2 jabłka. W salaterce ułóż warstwami sparzoną, posiekaną cebulę, pokrojone i uduszone w sosie własnym pomidory, utarte jabłka. Posyp serem.
Postaw na pełne ziarno
Do każdego posiłku dodawaj produkty pełnoziarniste. Warto je jeść przynajmniej trzy razy dziennie. Zawierają otręby i zarodki zbóż, wiele mikroelementów (selen, cynk, miedź, magnez, żelazo i fosfor), witaminy z grupy B i witaminę E. Poprawiają perystaltykę jelit i przyspieszają pasaż jelitowy (tj. przesuwanie się trawionego pokarmu przez jelita), przeciwdziałają wzdęciom. Przykłady produktów pełnoziarnistych: brązowy ryż i makaron, razowe pieczywo, grahamki, kasza jęczmienna, gryczana i jaglana, muesli, otręby pszenne, płatki owsiane, prażona kukurydza, prażona pszenica, pełen owies, chrupkie pieczywo pełnoziarniste. Uwaga! Czytaj etykietki na pieczywie. Często nazywane jest razowym, choć w ponad 50 proc. zrobiono je z mąki pszennej!