Opryszczkę wypędzisz prędzej
Często atakuje latem, gdy skórę przypiecze słońce.
Pojawia się też jesienią i zimą, gdy na zewnątrz wieje zimny wiatr, a w domu panują tropiki. Bo wirus opryszczki lubi duże wahania temperatury i wilgotności.
Dieta. Wirusowi sprzyjają niektóre składniki diety zawierające argininę: orzechy, czekolada, produkty pszeniczne, płatki owsiane i żelatyna. Lizyna obecna w mleku, kurczaku, drożdżach, warzywach i rybach pomaga organizmowi z nim walczyć.
Olejek. Sprawdzonym sposobem na opryszczkę jest olejek drzewa herbacianego (ok. 10 zł) - wysusza ją i sprawia, że bolesne pęcherzyki nie rozprzestrzeniają się. Kilka kropli olejku warto wymieszać z kremem np. Nivea i tym smarować skórę dotkniętą opryszczką.
Zioła do picia. Łyżeczkę sproszkowanej czepoty puszystej (vilcacora, koci pazur) zalej 1 szklanką wrzątku. Przykryj, odstaw na 30 min. Pij 2-3 razy dziennie po 1 szklance.
Do przemywania. Napar z nasion kolendry pomoże nam w walce z wirusowymi i bakteryjnymi chorobami skóry: z liszajem, trądzikiem, także z opryszczką.
1 łyżkę suszonych nasion kolendry zalej szklanką wrzątku, odstaw na 5 minut pod przykryciem, przecedź. Nasączony wacik przykładaj do skóry jak najczęściej w ciągu dnia.