Picie gorącej wody: Przepis na długowieczność?
W medycynie chińskiej uważana za napój czyniący cuda, w kulturze zachodniej wciąż jednak pozostaje niedoceniany. Gorąca woda, niemal wrzątek potrafi naszemu organizmowi przynieść wiele korzyści. Czy faktycznie jest taka cudotwórcza?
Po pierwsze - trawienie
W Chinach ciężkostrawne posiłki popija się tylko i wyłącznie ciepłą lub gorącą wodą. Dzięki temu trawią się one szybciej, nie powodują problemów żołądkowych, a w konsekwencji wspomagają utrzymanie lub utratę wagi. Ciepła woda z dodatkiem cytryny to doskonały pomysł na rozpoczęcie dnia. Gwyneth Paltrow czy Jennifer Aniston zarzekają się, że to właśnie ten trunek daje im zdrową i smukłą sylwetkę.
Walcz gorącą wodą z przeziębieniem
W medycynie wschodu uważa się, że picie bardzo ciepłej wody wspomaga walkę z bakteriami oraz zapobiega zachorowaniu na grypę. Doskonale poprawia krążenie krwi, a także rozpuszcza śluz w gardle i zatokach. Jest też świetnym sposobem na odtruwanie organizmu - potwierdzono naukowo, że ciepła woda usuwa toksyny, dzięki czemu poprawia się nasza odporność.
Uważaj na temperaturę
Unikaj wrzątku! Zbyt gorąca woda (powyżej 70 stopni Celsjusza) może, zdaniem naukowców z ośrodka w Teheranie, znacznie zwiększyć ryzyko występowania raka przełyku. Staraj się korzystać z nieco chłodniejszej wody, która nadal będzie ogrzewać nasze ciało, ale nie spowoduje przy tym zniszczenia nabłonka czy oparzenia jamy ustnej.
Ewelina Willmann
Zobacz także: