Picie gorącej wody: Przepis na długowieczność?

W medycynie chińskiej uważana za napój czyniący cuda, w kulturze zachodniej wciąż jednak pozostaje niedoceniany. Gorąca woda, niemal wrzątek potrafi naszemu organizmowi przynieść wiele korzyści. Czy faktycznie jest taka cudotwórcza?

Picie ciepłej wody po przebudzeniu, wpływa korzystnie na perystaltykę jelit
Picie ciepłej wody po przebudzeniu, wpływa korzystnie na perystaltykę jelitPicsel123RF/PICSEL

Po pierwsze - trawienie

W Chinach ciężkostrawne posiłki popija się tylko i wyłącznie ciepłą lub gorącą wodą. Dzięki temu trawią się one szybciej, nie powodują problemów żołądkowych, a w konsekwencji wspomagają utrzymanie lub utratę wagi. Ciepła woda z dodatkiem cytryny to doskonały pomysł na rozpoczęcie dnia. Gwyneth Paltrow czy Jennifer Aniston zarzekają się, że to właśnie ten trunek daje im zdrową i smukłą sylwetkę.

Unikaj wrzątku, pij wodę w temperaturze 70 stopni C
Unikaj wrzątku, pij wodę w temperaturze 70 stopni CPicsel123RF/PICSEL

Walcz gorącą wodą z przeziębieniem

W medycynie wschodu uważa się, że picie bardzo ciepłej wody wspomaga walkę z bakteriami oraz zapobiega zachorowaniu na grypę. Doskonale poprawia krążenie krwi, a także rozpuszcza śluz w gardle i zatokach. Jest też świetnym sposobem na odtruwanie organizmu - potwierdzono naukowo, że ciepła woda usuwa toksyny, dzięki czemu poprawia się nasza odporność.

Uważaj na temperaturę

Unikaj wrzątku! Zbyt gorąca woda (powyżej 70 stopni Celsjusza) może, zdaniem naukowców z ośrodka w Teheranie, znacznie zwiększyć ryzyko występowania raka przełyku. Staraj się korzystać z nieco chłodniejszej wody, która nadal będzie ogrzewać nasze ciało, ale nie spowoduje przy tym zniszczenia nabłonka czy oparzenia jamy ustnej.

Ewelina Willmann

Zobacz także: 

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas