Po co leczyć trądzik różowaty
Trądzik różowaty, choć często uważany jest za odmianę trądziku młodzieńczego, nie ma z nim nic wspólnego. Objawy i sposób leczenia obu schorzeń są inne. Trądzik różowaty to przede wszystkim przewlekła, zapalna choroba skóry.
Charakterystyczne objawy
Zwykle pierwszym sygnałem jest zaczerwienienie twarzy - rumień na policzkach, brodzie, czole czy nosie (to tzw. postać rumieniowa). Ale zmiany mogą pojawić się także na klatce piersiowej, dekolcie, szyi. Zaczerwienienie może nasilać się i słabnąć np. pod wpływem ciepła czy zimna. Ponieważ wokół naczyń krwionośnych tworzy się mikroobrzęk, możesz czuć pieczenie, palenie zarumienionej skóry, ból przy dotykaniu.
Gdy choroba się rozwija, pojawiają się krostki, grudki, guzki zapalne. To tzw. postać grudkowo-krostkowa trądziku różowatego. Natomiast najbardziej zaawansowana postać trądziku obejmuje nos, rzadziej okolice brody i policzków. Trądzik różowaty może zaatakować także oczy. Wtedy nawracają stany zapalne brzegów powiek i spojówek. Oczy łzawią, pieką, są zaczerwienione, a na twarzy występują objawy trądziku.
Oczna postać trądziku często może być błędnie przypisywana chorobie oczu. W tym przypadku leczenie powinno być prowadzone zarówno przez okulistę, jak i dermatologa.
Najnowsze metody leczenia
Terapia zależy od nasilenia choroby. Już przy pierwszych objawach, gdy tylko pojawia się rumień, warto iść do dermatologa. W postaci rumieniowej najważniejsza jest pielęgnacja skóry za pomocą odpowiednich kosmetyków (np. żele myjące, płyny micelarne, kremy) przeznaczonych do cery wrażliwej, nadreaktywnej, naczynkowej czy specjalistycznych serii do cery z trądzikiem różowatym.
W fazie rumienia, przy pękających naczynkach skuteczne są zabiegi z użyciem lasera. Zatykają widoczne naczynka, łagodzą rumień, zmniejszają nadwrażliwość skóry. Gdy są już grudki, krostki, stosowana jest terapia miejscowa, czyli kremy, żele, emulsje, np. z metronidazolem, antybiotykami, kwasem azelainowym.
Jeśli po leczeniu miejscowym stan skóry się poprawia, nie należy natychmiast odstawiać leków, ale stosować je dalej, żeby podtrzymać efekty kuracji i zapobiec nawrotom choroby.
Przy nasilonych zmianach potrzebne są doustne antybiotyki działające przeciwzapalnie. Trzeba je stosować od trzech do sześciu miesięcy. Jeśli trądzik powoduje przerost nosa stosowana jest izotretynoina doustnie - lek z grupy retinoidów. Ta terapia trwa kilka miesięcy i uwalnia od trądziku. Nie należy stosować na skórę twarzy żadnych zabiegów kosmetycznych z kwasami owocowymi, kwasem salicylowym itp., a także rozgrzewających czy powodujących tarcie, np. pilingów.
Zobacz także: