Podpuchnięte oczy? Co robić?
Przyczyny obrzęków okolic oczu są często błahe: płacz, odwodnienie, za długi lub za krótki sen. Jednak powody mogą być poważniejsze - od infekcji po ciężkie choroby. 1 Sprawdź, czy masz na to wpływ
Może to skutek alergii? Gdy dochodzi do reakcji alergicznej, zwiększa się przepuszczalność drobnych naczyń i płyn gromadzi się w powiekach, wywołując obrzęk i zaczerwienienie górnych i dolnych powiek, swędzenie, łzawienie.
Może infekcja? Wówczas obrzęk jest jednostronny, powieka czerwona, swędząca, czasem z bolesnym guzkiem. Z oka może sączyć się biaława lub żółtawa ropna wydzielina.
Może to kwestia wieku? Słabsza skóra i wiotczejące mięśnie wokół oczu sprzyjają gromadzeniu się płynu i utrudniają odpływ. Dodatkowo tłuszcz otaczający gałki oczne jest gorzej podtrzymywany, więc opada, zalegając pod oczami.
Może winny jest styl życia? Brak snu, nadmiar soli w diecie, palenie tytoniu: to ma wpływ na pojawianie się obrzęków.
A może geny? Skłonność do worków bywa dziedziczna. Wówczas trzeba się z tym pogodzić - pozostaje kosmetyka.
Jak sobie pomóc na co dzień?
Rozpuść w szklance chłodnej wody łyżeczkę sody oczyszczonej, namocz waciki, obłóż nimi powieki. Poleż tak z 15 minut.
Przyłóż do powiek świeże plastry ziemniaka (zawiera przeciwzapalną katecholazę), ogórka albo rozgniecione truskawki.
Dobrze działa kompres z naparu oczaru wirginijskiego, ale można zastosować też fusy z kawy, sok z aloesu, olej kokosowy (działa przeciwzapalnie), zimne torebki herbaty, pianę ubitą z białek jaj, schłodzone w lodówce łyżki.
Wypróbuj... kremy na żylaki lub hemoroidy. Wybieraj preparat o lekkiej konsystencji, zawierający fenylefrynę (działa obkurczająco). Wsmaruj małą ilość pod oczy. Nie dopuść, by krem dostał się do spojówki.
Zadbaj o dietę bogatą w potas (banany, pomidory), witaminę K i przeciwutleniacze (wszelkie świeże warzywa i owoce).
Ogranicz spożycie soli. Wysypiaj się. Sen działa cuda! Śpij na niezbyt płaskiej poduszce (można też unieść wezgłowie łóżka), a zmniejszysz ryzyko gromadzenia się wody pod oczami. Dużo pij.
Chociaż wydaje się, że obrzęki są efektem nadmiaru wody, paradoksalnie to jej brak je nasila. Jedynie przed snem ogranicz ilość wypijanych płynów. Gdy masz alergię, zapobiegawczo używaj wskazanych przez lekarza kropli i maści do oczu.
Wykonuj przed snem masaż powiek, używając po kropli olejków eterycznych (lawendowy, rumiankowy, cytrynowy), rozpuszczonych w łyżeczce wody lub oleju kokosowego.
Kiedy potrzebujesz lekarza?
Idź po poradę, jeśli pomimo stosowania domowych sposobów opuchlizna długo się utrzymuje albo szybko narasta, utrudniając widzenie, lub gdy obrzękowi towarzyszą swędzenie, zaczerwienienie, ból.
Po wywiadzie i wykonaniu badań lekarz wykluczy poważne przyczyny opuchniętych powiek - takie jak niewydolność nerek, jaskra, zakażenia, alergie, problemy z zatokami, tarczycą, toczeń, zapalenie skórno-mięśniowe i inne choroby tkanki łącznej.
Gdy obrzęki są trwałe, a nie mają wyraźnie chorobowego podłoża, lekarz może zalecić zabiegi poprawiające wygląd oka - od mało inwazyjnych, jak peelingi i masaże, przez laserową korekcję powiek i odpowiednio wprowadzane wypełniacze, po odsysanie nadmiaru tłuszczu z okolicy powiek.
Zobacz także: