Prosto z pasieki
Pszczoły to najbardziej pracowite owady na świecie. Praktycznie wszystko, co wytworzą jest dla człowieka bezcenne. I bardzo, bardzo zdrowe.
Miód zabije bakterie, wzmocni serce, doda sił
Niektóre gatunki miodu zabijają te bakterie, którym nie dają rady współczesne antybiotyki. Silnie bakteriobójcza jest inhibina (najwięcej zawierają jej miody spadziowe z drzew szpilkowych, lipowe i grykowe, z pasiek położonych powyżej 1000 m n.p.m.). Substancji tej nie znosi między innymi groźny gronkowiec złocisty.
Z kolei zawarta w miodzie acetylocholina wzmacnia wydolność mięśnia sercowego. Także obecny w nim potas zbawiennie działa na serce. Dla sercowców najkorzystniejsze są miody zawierające dużo glukozy czyli rzepakowy i malinowy. Odpowiedni dla diabetyków jest miód zawierający dużo fruktozy, a mało glukozy czyli akacjowy.
Rzepakowy i akacjowy zawierają najmniej biopierwiastków i aminokwasów i dlatego poleca się je przy schorzeniach nerek i dróg moczowych. Rozpuszczony w wodzie miód (odstawiony na kilka godzin, by uaktywniły się zawarte w nim enzymy) jest niezastąpiony w okresie zwiększonego wysiłku fizycznego i umysłowego, przy przewlekłych chorobach, stanach wyczerpania, niedoborze związków mineralnych i pierwiastków śladowych. Polecany jest przede wszystkim dzieciom i osobom starszym. Jest w stanie szybko wzmocnić siły odpornościowe organizmu.
Wzbogacony ziołami
Jego walory lecznicze zwiększają się, gdy wzbogacimy go wyciągami z ziół. Miód z aroniąpobudza apetyt, obniża ciśnienie krwi. Dodatek pokrzywy sprawi, że poprawi się przemiana materii i praca trzustki. Miód z melisą ma działanie uspokajające i rozkurczowe, a z podbiałem wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Uzdrawiający jad
Apitoksynoterapia to leczenie jadem. Pierwszy z nim kontakt z jest przykry - pojawia się opuchlizna i zaczerwienienie. Z czasem uodparniamy się na użądlenia i są one niebezpieczne tylko dla osób uczulonych. Skuteczny na reumatyzm, artretyzm i gościec, leczy także nerwice, neuralgie nadciśnienia. Koi także wiele chorób skórnych. Najlepsze efekty uzyskuje się dzięki kuracji przeprowadzanej wprost w pasiece.
Bogactwo prosto z ula
Miody to nie jedyne skarby, wytwarzane przez pracowite pszczoły. Cenny jest pyłek kwiatowy, czyli pszczeli chleb. Jest on bogaty w białko, witaminy, sole mineralne i mikroelementy. Pyłek wzmacnia organizm po ciężkich chorobach. Wspomaga leczenie chronicznego zapalenia wątroby i dróg żółciowych, miażdżycy oraz różnych zaburzeń metabolicznych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Pobierany z ula wosk znajduje zastosowanie w przemyśle (od kosmetyki, farmaceutyki, po wyrób farb). Hitowym produktem z ula jest propolis, bogaty biologicznie pszczeli kit o silnym działaniu antybakteryjnym i regenerującym. Z kolei mleczko pszczele, niegdyś uważane za panaceum na wiele dolegliwości, dziś nie jest modne, bowiem podnosi poziom cholesterolu we krwi.