Reklama

Reklama

Rozciągaj się na zdrowie

Bez względu na to czy chodzisz na siłownię lub fitness czy nie, warto pamiętać o rozciąganiu. To sprawdzony sposób na uniknięcie kontuzji, sprawne i jędrne ciało oraz zapobieganie bólom mięśni czy kręgosłupa. Ważna jest jednak systematyczność i dobra technika rozciągania.

Czasami nawet nie wiesz o tym, że się rozciągasz - leniwe poranne przeciąganie się czy wstawanie od biurka, by się rozruszać to nic innego jak stretching. Warto go wprowadzić do swojej codziennej rutyny, by cieszyć się zdrowym, rozciągniętym i jędrnym ciałem.

Co daje rozciąganie?

Dzięki rozciąganiu przede wszystkim zwiększamy mobilność naszych mięśni i stawów, co w rezultacie może znacznie poprawić wygląd sylwetki i ujędrnić całe ciało. Poza tym regularny stretching to zbawienie dla obolałych mięśni i stawów po całym dniu siedzenia przed komputerem w pracy, a także sposób na przyspieszenie krążenia krwi w organizmie i poprawienie pracy naszego mózgu. Co ważne, podczas kilkudziesięciominutowej sesji stretchingowej spalimy parę nadprogramowych kalorii.

Reklama

Rozluźnij mięśnie i szybciej wróć do formy

Trenujesz lub chodzisz na fitness? Nie zapominaj o porządnym rozciąganiu. Kluby fitness proponują często zajęcia dla kobiet, które mają na celu rozluźnienie mięśni po ciężkim treningu i mimo, że zazwyczaj są to ćwiczenia statyczne i potrafią rozleniwić to warto o nich pamiętać.

Dlaczego rozciąganie po treningu jest takie ważne?

1.       Zwiększysz zakres ruchu, a co za tym idzie - poprawisz jakość swoich ćwiczeń. Twoje stawy potrzebują stretchingu, by sprawnie działać, w przeciwnym wypadku znacznie łatwiej nabawić się kontuzji.

2.       Mięśnie i ścięgna dzięki rozciąganiu ulegają znacznemu wzmocnieniu, dzięki czemu twój trening będzie bardziej efektywny, a twoje ciało znacznie szybciej będzie wyglądać tak jak sobie właśnie wymarzyłaś.

3.       Poprawisz ukrwienie w mięśniach, co nie tylko doskonale wpłynie na pracę twojego mózgu, ale także skróci czas regeneracji mięśni.

O stretchingu pamiętać powinny także te kobiety, które mają za sobą ciężkie ćwiczenia, wielogodzinne sprzątanie domu czy pieszą wycieczkę, po której cierpią na tzw. "zakwasy". Dzięki regularnemu rozciąganiu mięśnie szybciej dojdą do siebie, a ból będzie krótszy i mniej uciążliwy.

Uniknij kontuzji

Wcale nie musisz być kulturystką, by zmagać się z kontuzjami. Jechałaś na rowerze i coś przeskoczyło Ci w kolanie? Masz problem ze stawem skokowym, bo biegłaś na autobus? Można  uniknąć takich przykrych niespodzianek, dzięki regularnemu rozciąganiu. Usiądź na kilkanaście minut przed telewizorem i daj swoim mięśniom szansę na rozluźnienie - pamiętaj o tym codziennie, a efekty cię zaskoczą - może za kilka miesięcy będziesz w stanie zrobić szpagat, o którym marzyłaś od lat, ale zawsze wydawało ci się, że się nie da?

Ewelina Willmann

Zobacz także:

 

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy