Rozluźnianie mięśni
Masażer elektryczny z obrotowymi głowicami jest drogi, masaż u dobrego masażysty kosztuje ok. 100 zł. Alternatywą jest foam roller, czyli piankowy wałek do masażu.
Masowa - nie napiętych mięśni wałkiem rozluźni je, poprawi elastyczność, zmniejszy napięcia, rozbije podskórną tkankę, która nawet przy lekkim ucisku sprawia ból.
Automasaż stymuluje też produkcję kolagenu. Ćwiczenia z wałkiem wspomagają także ruchomość stawów.
Roller pomoże też na bóle kręgosłupa. Przykurcze i przeciążenia mięśni przykręgosłupowych powodują ucisk nerwów i w efekcie - ból. Wałkując plecy, można rozluźnić napięte mięśnie i zmniejszyć ból.
Masaż rollerem jest bardzo prosty - wałek układa się pod mięsień, który wymaga rozmasowania i przesuwa się ciało w przód i tył lub na boki. Im bardziej zbita i twarda tkanka podskórna, tym większy ból masowanego miejsca. Tym mniejszy powinien być wtedy nacisk naszego ciała na wałek. Oto kilka przykładowych ćwiczeń.
By wymasować spięte mięśnie boku połóż się na wałku (tak jak na zdjęciu) lub stań z wałkiem przy ścianie, dociskając go ciałem. Przesuwaj ciało o kilka cm w górę i w dół. Jeśli nie czujesz masowania, przyciśnij wałek mocniej do ściany lub podłogi.
Połóż się na plecach, wałek umieść pod pupą, nogi ugnij w kola - nach. Powoli przekładaj oba ugięte kolana raz na prawą stronę, raz na lewą. Wałek ugniatać będzie raz prawy pośladek, raz lewy. To rozluźni napięte struktury i zmniejszy bóle lędźwiowe.
Na obolałe plecy: stań przy ścianie, wałek umieść pod łopatkami. Dociskając plecami (mocniej lub słabiej) wałek do ściany, przesuwaj ciało do góry i do dołu, masując w ten sposób plecy.
Bolą łydki, uda? Włóż wałek pod udo lub łydkę (leżąc lub siedząc). Drugą nogą odpychaj się od podłogi, by obolały mięsień przesuwał się po wałku.
Zobacz także: