Sposób na blizny

Mogą być wynikiem urazów, operacji lub schorzeń skóry. Na szczęście istnieją metody, by się ich pozbyć.

Po każdym zabiegu naruszającym ciągłość skóry dowiedz się, jak dbać o ranę i kiedy zacząć pielęgnację mającą zapobiec powstaniu blizny. Dermatolog wybierze formę terapii.
Po każdym zabiegu naruszającym ciągłość skóry dowiedz się, jak dbać o ranę i kiedy zacząć pielęgnację mającą zapobiec powstaniu blizny. Dermatolog wybierze formę terapii.123RF/PICSEL

Blizny pooperacyjne i potrądzikowe łączy to, że skutecznie podkopują twoją samoocenę, ale też to, że możesz z nimi skutecznie walczyć. Chociaż nie zawsze da się je usunąć w 100 proc., jesteś w stanie zminimalizować ich widoczność.

Zapobiegaj, o ile to możliwe. Po skaleczeniu, kiedy rana się zasklepi, użyj kremów przyspieszających gojenie (znajdziesz je w aptece). Nigdy nie zdrapuj powstałych strupów. Masz trądzik? Stosuj kosmetyki z kwasami - nie tylko leczą zmiany skórne, ale też złuszczają naskórek, więc zapobiegają powstawaniu zgrubień. W ciągu roku od powstania rany organizm odbudowuje uszkodzone tkanki. W tym czasie sięgaj po olejki (np. Bio-Oil, olejek herbaciany czy lawendowy), plastry oraz żele apteczne. Chroń też bliznę przed promieniami UV!

Przetestuj babcine sposoby na spłaszczenie i rozjaśnienie blizny, np. sok z cebuli, wyciąg z nagietka czy olej lniany.

Wypróbuj profesjonalne pilingi. Dzięki głębokiemu złuszczaniu naskórka możesz wyrównać jego powierzchnię i tym samym zmniejszyć widoczność np. blizn potrądzikowych. Skuteczne są też ostrzykiwania. Zabiegi wykonuj w serii.

Pomoże także laser. Wywołuje on mikrouszkodzenia, które stymulują skórę do regeneracji. W miejscu blizny powstaje nowa skóra.

SHOW 14/2016

Ottawa - co warto zobaczyć?Styl.pl
Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas