Sprytne rady na zimowe kłopoty
Śnieg, mróz, roztopy... Zima może zaskoczyć nie tylko kierowców. Dlatego każdemu z nas przyda się kilka sztuczek, które pozwolą łatwiej przetrwać trudne warunki atmosferyczne. Z wielu rad na zimowe chłody wybraliśmy te, które uznaliśmy za najbardziej przydatne.
Rozgrzej dłonie. Marzną ci ręce? Zaopatrz się w ogrzewacz, który po uaktywnieniu działa od 30 minut do 1 godziny.
Fotografowanie w zimie. Jeśli robisz zdjęcia aparatem fotograficznym, pamiętaj, że gdy z mrozu wchodzisz do nagrzanego pomieszczenia, bardzo ważne jest, by aparat szczelnie zamknąć w torbie fotograficznej. Można też owinąć aparat w foliową torebkę. Przed wyjęciem go trzeba odczekać minimum kilkadziesiąt minut.
Sposób na śliską podeszwę. Możesz buty oddać w ręce szewca, by przykleił ci chropowatą podeszwę (ok. 15-20 zł). Ale jeśli potrzebujesz natychmiastowego ratunku, zastosuj jeden z szybkich trików: delikatnie potraktuj podeszwy papierem ściernym, przyklej plastry ochronne w kształcie iksa lub przetrzyj podeszwy świecą, tak by została na nich powłoka z wosku.
Gotowa na stok. Jeśli planujesz cały dzień spędzić na nartach, weź ze sobą małą przekąskę. Może to być np. banan czy bułka z miodem oraz ciepły napój w termosie lub w kubku termicznym (pamiętaj zimą organizm sportowca też jest narażony na odwodnienie).
Oddychaj nosem, a nie ustami. Nos i zatoki filtrują powietrze, a to przy okazji podnosi jego temperaturę, no i nie wdychasz zimnego powietrza.
Zielona herbata wychładza organizm. Zimą lepiej postaw na napoje rozgrzewające z dodatkiem imbiru, goździków, cytryny i miodu.
Jedz ciepłe posiłki. Nie chcesz spędzić zimy przeziębiona w łóżku? Przestaw się na gorące jedzenie, zwłaszcza zupy i wyspecjalizuj się w ich gotowaniu.
Chroń telefon przed mrozem. Najlepiej noś go przy ciele lub trzymaj go w specjalnym pokrowcu.
Przemoczone buty
Osuszanie - skóra kurczy się pod wpływem ciepła. Dlatego nie powinno się zapominać o wypychaniu butów przed odstawieniem do wysuszenia. Aby połączyć jedno i drugie, oczyszczone buty wypchaj papierem, ale nie zadrukowanym, bo możesz zafarbować wnętrze obuwia. Inny sposób: wsyp do butów łyżkę ryżu, a ten pochłonie wilgoć. Buty susz w temp. pokojowej.
Usuwanie zapaszku - jeśli chcesz się pozbyć nieprzyjemnego zapachu wilgoci, posyp buty w środku sodą oczyszczoną. Ten sam trik można wykorzystać, gdy stopy zanadto się pocą i chcesz odświeżyć wnętrze butów.
Zabezpieczanie przed wilgocią i solą - aby chronić obuwie, trzeba je odpowiednio zaimpregnować. Możesz do tego użyć specjalnych preparatów dopasowanych do różnych materiałów lub wosków, kremów z woskiem czy past do butów. Plamy z soli pomoże ci usunąć soda lub ocet.
Zobacz także: