Reklama

To tylko stłuczenie

Silne stłuczenie poczujesz i poznasz po tym, że bezpośrednio po urazie pojawia się bolesne, czasami drętwiejące obrzmienie.

Z czasem nasilający się ból całkowicie uniemożliwia poruszanie kończyną oraz chodzenie. Zdarza się jednak, że dolegliwości pojawiają się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu godzinach.

Co robić w razie awarii?

Przyłożenie kostek lodu pomoże uśmierzyć ból i zlikwiduje opuchliznę. Pamiętaj jednak, aby nie przykładać lodu bezpośrednio na skórę. Owiń go dodatkowo ściereczką lub ręcznikiem. Dopiero wtedy przyłóż do stłuczonego kolana. Powtarzaj to kilka razy.

Jeśli stłuczenie jest silne, kończynę należy unieruchomić na kilka dni (najlepiej za pomocą bandaża elastycznego). To uśmierza dolegliwości i przyśpiesza ustępowanie obrzęku.

Reklama

W aptekach dostępne są liczne preparaty łagodzące dolegliwości pourazowe - kremy, maści i żele przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zawarte w nich substancje lecznicze po nałożeniu na skórę w bolącym miejscu przenikają do zmienionych zapalnie tkanek okołostawowych i łagodzą odczyn zapalny. Jeśli leczenie nie przynosi efektów, konieczna jest wizyta u ortopedy. Zlekceważenie nasilających się objawów może uszkodzić staw kolanowy.

IK

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy