Trądzik: Fakty i mity
To prawda, że pojawia się najczęściej w wieku dojrzewania. Zyskał nawet nazwę „trądzik młodzieńczy”. Dziś, gdy atakuje także 40-latków, dermatolodzy mówią o nim – „zwyczajny”.
Skórę każdego z nas zamieszkują bakterie propionibacterium acnes. Żywią się one sebum, czyli wydzieliną łojową. Jeśli jest jej dużo, wspomniane bakterie rozmnażają się. Przyciągają one białe ciałka krwi. Wokół nich tworzą się pęcherzyki, które uszkadza enzym produkowany przez propionibacterium acnes. Zawartość pęcherzyka przenika do skóry właściwej, tworząc czopy ropne i krosty.
To defekt kosmetyczny - mit
Trądzik to choroba skóry. Tylko kuracja dermatologiczna jest w stanie wyleczyć jego zaawansowaną postać. Wszelkie zabiegi kosmetyczne, mające na celu poprawę stanu skóry trądzikowej, należy skonsultować z lekarzem dermatologiem.
Przyczyną bywa stres - fakt
Skóra jest jednym z organów silnie reagujących na bodźce psychiczne. Pod wpływem stresu gruczoły łojowe pracują na wysokich obrotach, produkując więcej sebum. To dlatego w chwilach zdenerwowania, gdy zależy nam na dobrym wyglądzie, na gładkiej dotąd skórze wyskakują krostki.
Inną przyczyną trądziku u dorosłych może być zażywanie niektórych leków, zwłaszcza antydepresyjnych lub hormonalnych. Na ryzyko wystąpienia trądziku wpływ mają także geny. Jeśli oboje rodzice go mieli, to istnieje ponad 50-proc. prawdopodobieństwo, że choroba rozwinie się również u ich dziecka.
Może go wywołać zła dieta - fakt
Gdy masz cerę tzw. trądzikową, czyli skłonną do pojawiania się pryszczy, ogranicz spożywanie soli. Jak wynika z badań, jej nadmiar we krwi pobudza wydzielanie gruczołów łojowych oraz powoduje powstawanie zaskórników. Natomiast amerykańscy naukowcy dowiedli, że ani czekolada, ani tłuste lub ostre potrawy nie nasilają trądziku!
Pomogą natomiast potrawy bogate w witaminę A, czyli szpinak, sałata, szczypior, papryka, morele, twaróg, bo regulują złuszczanie naskórka. Witaminy z grupy B ograniczają łojotok, a znajdziesz je m.in. w pomidorach, płatkach owsianych, marchwi, fasoli, jajkach i agreście.
Wyleczysz go sama - mit
Nacieranie twarzy sokiem z cytryny, stosowanie maseczki z miodu, drożdży czy mleka może doprowadzić do silnego wysuszenia i podrażnienia skóry, a w konsekwencji do zaostrzenia zmian trądzikowych. Zmiany skórne zawsze wymagają oceny specjalisty i dobrania odpowiednich leków.
Słońce leczy trądzik - mit
To jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów. Promienie UV u ok. 60 proc. osób faktycznie na chwilę ograniczają stan zapalny. Jednocześnie przesuszają skórę i doprowadzają do przebarwień oraz pogrubienia naskórka.